nowosci

Archiwum Biżuterii

AUSTRO-WĘGRY 1866-1868, kolczyki i brosza - biedermeier, z turkusami

AUSTRO-WĘGRY 1866-1868,   kolczyki i brosza - biedermeier, z turkusami

sprzedany.png

KOMPLET BIŻUTERII  BIEDERMEIER - AUSTRO-WĘGRY Z LAT  1866-1868

 

Komplet srebrno-złoty, w stylistyce biedermeiera, ocechowanie - Austro-Węgry, punca wwozowa na importy, z lat 1866-1868, wykonanie może być wcześniejsze. Cechy czytelne na zapięciach obydwu kolczyków.

 

Reprezentatywna dla epoki biedermeier technika wykonania, forma  i użyte kamienie - turkusy.

Srebro próby 0,750, pokryte złotem próby 0,580.   Repusowane i cyzelowane.

Zdobienie kamieniami epoki - turkusami.

 

Masa kompletu - 7.330 grama. Wymiary - długość kolczyków - 3,4 cm, szerokość - 1,7 cm,

brosza - 4,3 cm x 2,9 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na wiek i technikę wykonania - jest wyśmienity, bez wgnieceń, uszkodzeń, odkształceń, które  mogą sugerować bliki.  Jedynie brosza posiada pózniejsze zapięcie - szpilka i zawias są oryginalne. Ładna, delikatna patyna.

Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Tego typu historyczna biżuteria rzadko  dotrwała do dzisiejszych czasów w kompletach - tu  mamy także piękny stan zachowania, ocechowanie i wyrazistą  sztukę epoki - z jej najbardziej wdzięcznymi kamieniami  - turkusami.  Nadto komplet nie przeładowany w formie, szalenie urokliwy, pozwalający na codzienne noszenie.

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).


Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

 

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

Niebiesie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.