Archiwum Biżuterii
BRANSOLETA ZŁOTA, BIEDERMEIER - EMALIA I GRANAT
BUDAPESZT, I POŁOWA XIX W.
Klasyka epoki biedermeier - zachowana w doskonałym stanie, bransoleta wykonana w złocie pr. 0,700 /ocechowanie z epoki/dodatkowo badanie spektrometryczne/.
Czas powstania/pochodzenie - ok. 1840-50, Budapeszt.
Ocechowanie - dość rzadkie punce probiercze z I połowy XIX w. bite wewnątrz obręczy bransolety, kiedy Węgry były jeszcze pod panowaniem Habsburgów - cecha miejska Pestu jako wolnego miasta królewskiego oraz częściowo czytelny monogram złotnika.
Technika/zdobienie - forma dwudzielnej obręczy w ornamentyce doskonale oddającej estetykę epoki - centralnie motyw winorośli dekorowany kobaltową i białą emalią na giloszu, który płynnie łączy się z motywem palmetki i dekorem kwiatowo-roccaille'owym, zaś winne grono stanowi granat alamadyn w szlifie fasetowym na formie łezki w kunsztownej oprawie. /oprawa od spodu foliowana zgodnie ze sztuką epoki/.
Złoto dęte, repusowanie, cyzelunek.
Masa bransolety- 15,21 gr.
Wymiary - szerokość maksymalna 3,3 cm, obręcz - 5 mm. Średnica mierzona wewnątrz obręczy - owal - 5,9 cm x 4,7 cm.
Stan zachowania - wyjątkowo piękny i oryginalny z epoki z ponad wiekową patyną czasu na złocie; głęboki, ciepły stary odcień złota nieosiągalny żadną współczesną chemią w przypadku złota.
Konstrukcja bez żadnych uszkodzeń.
Unikat kolekcjonerski, gdzie kunszt sztuki złotniczej sprzed prawie 200 lat łączy się z ponadczasowym urokiem dawnej biżuterii oddając klimat i niepowtarzalność tego typu historycznych egzemplarzy.