nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta platynowo-złota z brylantami starego szlifu i diamentami, ART DECO

Bransoleta platynowo-złota z brylantami starego szlifu  i diamentami,  ART DECO

sprzedany.png

BRANSOLETA PLATYNOWO-ZŁOTA Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU,

ART DECO, LATA 1920-TE

 

Jeśli jest w historii jakiś styl, który jak żaden inny, zawładnął   masowo ludzką wyobraźnią, obejmując wszystkie dziedziny sztuki i który do dziś cieszy się niezwykłą popularnością, będąc obecnym także we wspołczesnym wzornictwie, to jest nim art deco. Szczególnie mocno swoją obecność zaznaczył we wszystkich obszarach sztuki,  w różnych formach,  od lat 20-tych aż do połowy lat 60-tych XX w.

 

Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco, zaś diamentowa biżuteria stała się symbolem epoki.

 

Lata 1920-te to czas wyrafinowanego i niepowtarzalnego designu w biżuterii, obok drogocennych  kamieni jak diament czy szmaragd, stosowano z upodobaniem najlepsze kruszce podkreślające i piękno  diamentu,  i stanowiące o jakości wyrobu - szczególnie platynę, która eksponowała kolor kamienia i blask diamentów.

 

Katalogowym przykładem  niech będzie ta właśnie bransoleta, ręcznej roboty, w złocie próby 0,585,  oraz platynie pr. 0,950.

 

Czas powstania: początek lat 20-tych XX w., styl art deco.

Zdobienie: diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych /7 sztuk/ oraz diamenty w szlifach  starych rautów /10 szt/.

Centralny brylant ma masę ok. 0,40 ct,  pozostałe 0,35 ct, piękną biel H-I, czystość VS do SI.

Diamenty w szlifach rautów - 0,09 ct, masa łączna wszystkich kamieni - 0,84 ct.

Brylancja i ogień kamieni są doskonałe,   platynowe oprawy zdobione millegrainem potęgują diamentowy blask i podkreślają lekkość i filigranowość roboty.

Ręczna konstrukcja na bizie.

 

Masa bransolety - 12,860 grama,  wymiary - front 3,6 cm x 1,3 cm, długość - 18,3 cm.

 

Stan zachowania - doskonały, w całości oryginalny, diamenty w bardzo dobrym stanie, bez wyszczerbień, skaz, uszkodzeń czy wtórnych uzupełnień, całość konstrukcji w idealnym stanie, lekka szlachetna patyna na złocie. Sprawny zameczek z zabezpieczeniem.

 

Katalogowy przykład biżuterii art deco - w projekcie, klasie wykonania, doborze kamieni i kruszców - bransoleta emanuje subtelnością i kobiecością.

 

To ponadczasowa klasyka art deco, niezmiennie modna i poszukiwana przez koneserów tematu, zachwycająca biżuteria dla każdego bez względu na wiek. Wpisuje się doskonale w nowoczesne stylizacje, a jednak ma prawie 100 lat.

 

Elegancka nowoczesność Art Deco jest niezastąpiona  - to i szlachetność formy, prostota i  funkcjonalność, ale i piękne proporcje i wyrazistość tego stylu, które  stoją za wielkim zainteresowaniem i jej popularnością na rynku antykwarycznej biżuterii.

Dołączam  certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.