nowosci

Archiwum Biżuterii

Ametysty i perełki, XIX w. piękna bransoleta

Ametysty i perełki, XIX w. piękna bransoleta

sprzedany.png

BRANSOLETA Z KOŃCA XIX W. Z AMETYSTAMI I PEREŁKAMI W SREBRZE ZŁOCONYM

 

Bransoleta wyjątkowej urody, wykonana w całości ręcznie w latach 90-tych XIX w., okres historyzmu z nutką neoklasycyzmu,  srebro próby 0,800 złocone, cyzelowane.

 

Zdobienie - ametysty naturalne, w starych szlifach fasetowych  oraz półperełki głębinowe.

Ametysty  w srebrnych szatonowych oprawach, w filigranowym oplocie - o pięknym tonowanym wybarwieniu.

Wymiary ametystów - centralny 1,15 cm x 1 cm, 0,95 cm x 0,8 cm, 0,8 cm x 0,7 cm, 0,7 cm x 0,55 cm.

Perełki głębinowe - ok. 1 mm.

Wymiary bransolety - front 1,3 cm szerokości do ok. 5 mm na obwodzie tylnej obręczy. Owal - 5.7 cm  x 4,95 cm, leży doskonale, nie przekręca się. Obwód mierzony wewnątrz - ok. 16,6 - 17 cm, na szczupły i średni nadgarstek.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na wiek stan całości jest piękny - ametysty bez żadnych  uszkodzeń, wyszczerbień, wytarć, perełki wszystkie  oryginalne. Srebro bez żadnych odkształceń, w patynie, złocenie z przetarciami adekwatnymi do wieku, dodającymi niewątpliwego uroku i wdzięku. Sprawny zamek z zabezpieczającym łańcuszkiem.

Masa bransoletki - 16.670 grama.

 

Poza pięknym frontem   i oprawą kamieni na uwagę zasługuje tylna obręcz bransolety  wykonana  w ornamentyce klasycyzującej - w motywie  meandry ( cygańskiej drogi) , robota ręczna.

Piękny historyczny egzemplarz z królewskimi  XIX w.  kamieniami  - ametystami, w wyśmienitym  stanie zachowania - z duszą i historią,  doskonały na dziś i na co dzień.

Ametyst -  już od starożytności był ceniony przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

Dla miłośniczek antykwarycznej biżuterii z ametystami - rarytas, szczególnie polecam z ametystowymi kolczykami i naszyjnikiem, tworzą unikalny ponadczasowy komplet.