nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota dukatowana z ametystem 10 CT - empire, XIX w.

Bransoleta złota dukatowana z ametystem 10 CT - empire, XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z AMETYSTEM 10 CT - II POŁOWA XIX W.

 

Bransoleta wykonana w złocie próby 0,585, dukatowanym i matowionym, część oprawy ametystu - złoto różowe polerowane.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., lata 1870-90 te, egzemplarz charakterystyczny dla ówczesnych terenów Austro-Węgier.

 

Styl - historyzm nawiązujący do empiru w prostej klasycystycznej kompozycji całości i zdobieniu ametystem, a także do antyku w użyciu dukatowanego złota i dekoracji w formie wici roślinnej.

 

Zdobienie - ametyst naturalny o wymiarach 17,5 mm x 13,1 mm, i masie ok. 10 ct, w starym fasetowym szlifie, bardzo wysokiej jakości - czysty, klarowny, o pięknym nasyconym fioletowym wybarwieniu oraz cyzelowana dekoracja - wić roślinna - oplot oprawy ametystu.

Tak doskonalej jakości ametysty - prawdziwe, nie podbarwiane, nie ulepszane - tylko w dawnej biżuterii.

 

Na szczególną uwagę zasługuje także niezwykle kunsztownie wykonana oprawa ametystu - zachowana w doskonałym stanie.

 

Masa bransolety - 12,700 grama, wymiary - owal - 5,95 cm x 4,95 cm,

front z ametystem - 2,45 cm, obręcz centralnie od 1,6 cm szerokości w części frontalnej do 5 mm na odwrociu.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, pięknie zachowany ametyst - bez żadnych uszkodzeń, wytarć, filigranowa oprawa jak i dekoracja wici roślinnej w wyśmientym stanie, konstrukcja bransolety bez uszkodzeń, ładnie zachowany dukat - jedynie na odwrociu - pokazuję na zdjęciach - nieznaczne przytarcia na krawędzi obręczy.

 

Egzemplarz historyczny klasycznego, antykizującego stylu, prostego w formie i doskonale wpisującego się w dzisiejsze antyczne złote stylizacje z epoki. Bardzo rzadko juz dziś spotykany.

 

Kunszt i subtelność wykonania, ogromny wdzięk, urok i piękno rzeczy prostej, i wyśmienity, królewski ametyst, doskonale wyeskponowany w dukatowym złocie, kamień ceniony już od starożytności przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

Szczególnie polecam Państwu z ametystową broszą w tym samym stylu i z tego samego okresu -

pięknie dobrany komplet z epoki.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

AMETYST - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia trunków. Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

Ametyst nazywany jest także „kamieniem harmonii i relaksu”.

 

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

 

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

 

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

 

Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

 

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

 

Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

 

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”