nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z brylantami i perełkami, Anglia, II połowa XIX w.

Złota bransoleta  z brylantami i perełkami,  Anglia, II połowa XIX w.

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA PR. 0,625, BRYLANTY STAREGO SZLIFU I PEREŁKI,

ANGLIA, II POŁOWA XIX W.

 

W II połowie XIX w. szczególne miejsce w historii biżuterii zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny. Po wystawie Swiatowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi . Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym. Popularność antykizujących motywów i ten nurt, mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu formy i techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku. Więcej - Epoki i style w bizuterii.

 

Katalogowym przykładem jest ta bransoleta, wykonana w złocie próby 0,625 (15 k), Anglia, na całej powierzchni pokryta dodatkowo dukatem 0,986.

Technika wykonania charakterystyczna dla tego stylu - cannetille - filigran, granulacja, delikatna forma, zdobienie diamentami naturalnymi i perełkami.

Diamenty w XIX w. starych szlifach brylantowych - cushiony - 3 mm, 2,7 mm, 2,5 mm - masa łączna 0,25 ct,

biel H-I (Wesselton-Top Crystal), czystość SI, diamentowy blask i piękne życie oraz brylancja charakterystyczne dla tych właśnie szlifów.

 

Masa bransolety - 9.800 grama, wymiary - owal - 5,6 cm x 4,75 cm, na średni i szczupły nadgarstek. Front- szerokości 8 mm. Bardzo ładnie się układa w noszeniu.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na wiek i technikę wykonania jest wyśmienity, filigran zachowany idealnie, dukat także, brylanty bez wtórnych uzupełnień, w idealnym stanie, bez wyszczerbień i uszkodzeń.

 

Bransoleta niezwykle subtelna, delikatna, z ogromnym urokiem rzeczy dawnej i - poprzez specyfikę stylu - z magią najdawniejszego złotnictwa.

 

Bardzo rzadko dziś spotykamy biżuterię w tym stylu, szczególnie jeśli idzie o bransolety, nadto tak ładnie zachowaną, prostą i doskonałą na co dzien, a jednak mającą ponad wiek.

 

Bransoleta ta doskonale wpisuje się w modny i lansowany obecnie, szczególnie przez Dolce & Gabbana, antyczny złoty total look w biżuterii - tu w oryginale z epoki.

 

Dołączam ekspertyzę biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.