nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota z turkusami i diamentami starego szlifu - 0,80 CT - WIEDEŃ XIX W.

Bransoleta złota z turkusami i diamentami starego szlifu - 0,80 CT - WIEDEŃ XIX W.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z TURKUSAMI I DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU

WIEDEŃ XIX W.

RARE

 

W II połowie XIX w. niezwykle modna była kombinacja turkusu lub opalu w formie kaboszona z diamentami, jednak w takim designie i formie bransolety jak ta, z wielofunkcyjnym elementem, bardzo rzadko dziś spotykana.

 

Przez cały XIX w. turkusy były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i w końcu same te kamienie stały się symbolem stałości uczuć i prawdziwej miłości, zaś połączenie ich z diamentami miało jeszcze bardziej tę symbolikę wzmacniać.

 

Bransoleta wykonana w złocie próby 0,585, cechowanym -

punce probiercze w komplecie cech ówczesnej monarchii austro-węgierskiej z okresu 1872-1922, na złoto pr. 4 /0,585/, z literówką miasta A-Wien nabitych na arkadowej podbudowie elementu centralnego z turkusami - pokazuję na zdjęciach, zaś na drugiej stronie tego elementu także inicjały złotnika FK.

Te same punce probiercze oraz inicjały złotnika na obydwu elementach - "języczkach" zapięć.

 

Czas powstania - II połowa XIX wieku, lata 1880-90 te.

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach starych rozetowych oraz raut - masa łączna 0,80 ct, /1,7 mm - 1,3 mm - 1,1 mm/, barwa bieli - I - J, czystość SI.

Turkusy w szlifach kaboszonów na owalu i łezce.

 

Diamenty, w tak oryginalnej i niespotykanej kompozycji frontu, z charakterystycznym blaskiem starych szlifów, idealnie podkreślają piękno turkusu - tu "kamień niebios " o pięknym wybarwieniu błękitu do zieleni.

 

Na szczególną zaś uwagę zasługuje rzadko już dziś spotykana forma bransolety będąca przykładem wielofunkcyjności XIX w. biżuterii, gdzie jeden element wykorzystywano do różnych form ozdób - tutaj jest to także collier de chien - naszyjnik obróżka po przeciągnięciu przezeń taśmy/aksamitki, i zapewne była to także brosza po zamontowaniu elementów zapięć analogicznych, jak w broszy ametystowo-diamentowej.

 

Masa bransolety - 27,770 grama, wymiary - front 4,6 x 2cm, długość użytkowa bransolety - 18 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez napraw, uszkodzeń, wtórnych uzupełnień kamieni - całość ażurowej konstrukcji, jak i dukatowanego łańcuszka w doskonałym, rzadko spotykanym stanie - sprawne zapięcia, czytelne ocechowanie.

 

Bransoleta zachwyca nie tylko pięknem turkusów i diamentów - ale przede wszystkim unikalnym, zupełnie niespotykanym designem, doskonale oddającym ducha epoki, jak i będącym przykładem majstersztyku XIX w. złotnictwa.

 

Bardzo rzadkie i trudne do pozyskania są dawne bransolety diamentowo-turkusowe, zaś w tak pięknej formie jak ta, nadto z możliwością noszenia jako collier de chien - stanowić będzie ona unikalną perełeczkę każdej kolekcji biżuterii dawnej.

 

Bransoleta prezentuje piękno kobiece, wysublimowane, romantyczne - z taką ponadczasową symboliką turkusu i diamentu szczególnie dedykuję na prezent miłości - zwłaszcza z pierścionkiem w formie karmazycji turkusowo-brylantowej z tego samego okresu.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty