nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza srebrno-złota z turkusami i diamentami starego szlifu, XIX/XX w.

Brosza srebrno-złota z turkusami i diamentami starego szlifu, XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA SREBRNO-ZŁOTA Z TURKUSAMI

I  DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU,  XIX/XX W.

 

Brosza w formie kwiatu,  wykonana w srebrze próby 0,800 oraz złocie próby 0,580, zapięcie -  złoto próby 0,750.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., ok. 1900 r., obiekt charakterystyczny dla  biżuterii z terenów byłych Austro-Węgier; wskazuje na to zarówno kompozycja całości, wykonanie,  jak i użyte kamienie; ocechowanie późniejsze,  z lat 30-tych XX w.,  na importy hiszpańskie.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozetowych o masie łącznej 0,30 ct, biel I /Top Crystal +/, czystość SI. Turkusy naturalne - pięknie zachowane.

 

Masa broszy - 6,830  grama, wymiary - 2,5 cm średnicy. 

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno diamenty, jak i turkusy - co jest rzadkością -  w pięknym stanie, bez uszkodzeń, ubytków,  wtórnych uzupełnień; nieco poźniejsze, hiszpańskie,  wydaje się być zapięcie - haczyk broszy - na co wskazuje także użyta wysoka próba złota - 0,750.

 

Brosza wpisuje się w nurt biżuterii okresu historyzmu przełomu wieków XIX/XX, z nutką sentymentalizmu, w bardzo modnej wówczas stylistyce floralnej - motywu kwiatów, i z użyciem turkusów jako symbolu prawdziwej miłości - w nawiązaniu do kwiatu niezapominajki. 

Tu przekaz emocjonalny wzmacniają, niezwykle pięknie wkomponowane w całość, rozety diamentowe.

 

Rzadki okaz broszy w takim połączeniu kamieni i kompozycji całości,  kunszt i precyzja wykonania właściwe epoce,  piękne,  prawdziwe,  nie modyfikowane kamienie,  i mam tu na myśli zwłaszcza turkusy, które w kontekście współczesnych turkusów - nie będących już właściwie turkusami - nabierają szczególnego znaczenia i wartości - nie tylko antykwarycznej.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów  i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty