nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złota z rozetą diamentową 0,30 ct - XIX w.

Brosza złota z rozetą diamentową  0,30 ct - XIX w.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA Z ROZETĄ DIAMENTOWĄ - 0,30 CT - XIX W.

 

Brosza wykonana w złocie próby 0,585, badanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., ze wskazaniem na lata 70-90 - te, zarówno forma, stylistyka/zdobienie i oprawa diamentu charakterystyczne dla biżuterii z terenów byłej monarchii Austro-Węgierskiej. Na odwrociu i szpilce  bite inicjały złotnika AL.

 

Zdobienie/technika - diament naturalny w szlifie rozetowym na nieregularnym  owalu  o masie ok. 0,30 ct - 5,2 mm x 3,5 mm,  barwy bieli - I /Top Crystal+/, czystości SI.

Złoto dęte; filigran, granulacja, repousse, cyzelunek.

 

Brosza w reprezentatywnej dla II połowy XIX w. stylistyce - historyzmu z ornamentyką floralną nawiązująca do nurtu realizmu naturalistycznego i symboliki roślin  - przykład ornamentyki celtyckiej wykorzystywanej nie tylko w biżuterii irlandzkiej: centralnie umieszczony diamentowy kwiat dekorowany cyzelowanymi listkami trójlistnej koniczynki.

 

Motyw bardzo popularny  i modny w XIX w. biżuterii. Do celtyckiego motywu koniczyny chętnie nawiązywano, bo uważano ją,  wzorem Celtów,  za roślinę magiczną, symbol szczęścia. Koniczynki często święcono i skrywano w medalionach i pierścieniach  - sekretnikach.

 

Masa broszy - 6,770 grama.

Wymiary - długość 5,5 cm x szerokość 1,7 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, wyjątkowo piękny zważywszy na wiek i  technikę wykonania, całość tak delikatnej konstrukcji i zdobień w pięknym stanie,  bez żadnych uszkodzeń czy jakiejkolwiek ingerencji w subtancję zabytkową, oryginalne zapięcie i haczyk.

 

Przykład historycznej, jednostkowej biżuterii zachwycającej nie tylko kunsztem i precyzją wykonania, ale i magią dawnego diamentu,  ponadczasową symboliką tak pięknie wyrażoną, duszą rzeczy dawnej. Przede wszystkim jednak brosza urzeka wciąż obecnym po tylu latach nieodpartym wdziękiem i czarem,  zupełnie nieobecnym we współczesnych, masowo produkowanych wyrobach jubilerskich.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty