nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złoto-srebrna, karneol, turkusy i perły głębinowe, XIX/XX w.

Brosza złoto-srebrna, karneol, turkusy i perły głębinowe, XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA SREBRNO-ZŁOTA Z KARNEOLEM, 

TURKUSAMI I PERŁAMI GŁĘBINOWYMI,   XIX/XX W.

 

Unikalny egzemplarz broszy wykonanej w złocie próby 0,500 - 0,580 oraz srebrze pr. 0,800.

 

Czas powstania - przełom XIX/XX w, okres historyzmu.

 

Zdobienie - karneol o wybarwieniu pomarańczowo-czerwonym, perły głębinowe oraz turkusy.

 

Karneol szlifowany na całej powierzchni,  oprawny w swoistą "ramę" turkusowo-perłową.

Turkusy i perły oprawne w srebro, całość dwupoziomowej konstrukcji  wykonana ze złota i mocowana na sztyftach, lutowie częściowo  metalowe.

 

Zachwyca szczególnie oryginalna i zupełnie niespotykana kompozycja i forma broszy, jak i połączenie kamieni  - zwłaszcza kunsztownie oprawione turkusy w formach kropli przytrzymujące karneol. 

Precyzyjnie oprawione perełki głębinowe, piękna kompozycja turkusów na drugim poziomie konstrukcji, ułożonych naprzemiennie w formie listków i pąków kwiatów. 

 

Karneol czysty, o pięknym intensywnym wybarwieniu,  stanowi o charakterze i niezwykłej urodzie broszy - także za sprawą przesłania, jakie niesie i połączenia go z turkusami i perłami. Mam tu na myśli nie tylko symbolikę kamieni, ale dość kontrastowe zestawienie barw, doskonale jednak harmonizujących ze sobą. 

Zaś  na szczególną uwagę zasługuje naturalnosć i  prawdziwość kamieni  - w kontekście współczesnych modyfikacji, ulepszeń i produkcji mas oraz  tworzyw będących kamieniami tylko z nazwy.

 

Zarówno turkusy,  jak i perły głębinowe oryginalne, bez wtórnych uzupełnień.

 

Masa broszy - 16,200   grama, wymiary - 4,2 cm długość x 3,6 cm szerokość. 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalne kamienie-  w pięknym stanie, bez uszkodzeń, ubytków,  wtórnych uzupełnień, sprawne  zapięcie.

 

Brosza wpisuje się w nurt biżuterii okresu historyzmu przełomu wieków XIX/XX, z nutką sentymentalizmu,  jaki prezentują turkusy  i symboliką oraz znaczeniem karneolu.

 

Obiekt rzadki na rynku antykwarycznej biżuterii, piękny okaz broszy w takim połączeniu kamieni i oryginalnej kompozycji całości,  wykonany z kunsztem i precyzją  właściwym  epoce, zdecydowanie urzekający. 

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów  i kamieni szlachetnych.

 

 Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

Karneol- odmiana chalcedonu, w starożytnym Egipcie był uważany za potężny amulet i nazywano go „Krwią Izydy” – miał on chronić zmarłych przed niebezpieczeństwami podziemnego świata. Podobnie jak inne czerwone kamienie stanowi doskonałe zabezpieczenie przed „złym okiem”.

 

Jednak przede wszystkim karneol to kamień energii i odwagi, kamień, który otwiera czakry. Jedną z cenniejszych cech tego kamienia, jest to, że łączy ciało z duszą i wprowadza równowagę pomiędzy tym, co duchowe, a tym co materialne.