nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złoto-srebrna z diamentami starego szlifu i muszlą perłową, Francja XIX/XX w.

Brosza złoto-srebrna z diamentami starego szlifu i  muszlą perłową, Francja XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA SREBRNO-ZŁOTA Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU I MUSZLĄ PERŁOWĄ

FRANCJA  XIX/XX W.

 

Sentymentalizm w biżuterii był obecny niemal w każdej epoce. Różne jego formy wyrażały - uczuciowość, pamiątkę miłości, żałoby, miejsca czy osoby… Medaliony, sekretniki, włosiane plecionki.

W takich sekretnikach możemy zamknąć: „... wspomnienia straconego Przyjaciela, wdzięczność ku Rodzicom, czy uwiecznienie iakiej miłei dla duszy okoliczności..." Bywają więc i włosy, i portrety, i wieniec papierowych niezapominajek, czy ... pierwsze ząbki dziecka ( te w bransolecie królowej Wiktorii). Użycie włosów jest najbardziej charakterystyczne dla biżuterii angielskiej, we Francji funkcjonował inny sposób wyrażania uczuć – kamienie szlachetne dobierano i układano w ozdobie tak, że pierwsze litery ich nazwy tworzyły pożądane słowo-wyznanie.

Wszechobecna była symbolika kamieni (turkusowych niezapominajek jako symbolu prawdziwej miłości czy bratków jako przyjaźni), motywów, np.  motyw splecionych dłoni „rączka w rączkę”, złączonych serc, całujących się gołąbków, węzła miłości (podwójna kokardka) czy wreszcie -  najbardziej dosłownego, jak w tej broszy -  strzały Amora.

 

Brosza wykonana w srebrze pr. 0,800 oraz złocie różowym pr. 0,585.

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., ocechowanie - Francja 1847-1919.

Punce bite na - szpilce oraz haczyku broszy.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach starych rautów - 34 sztuki - o masie łącznej 0,50 ct, biel - H-I /Wesselton do Top Crystal+/, czystość SI.

Wyjątkowego charakteru, oryginalności i uroku dodaje wkomponowanie w całość muszli - macicy perłowej.

 

Kompozycja w formie strzały Amora wpisuje się w nurt sentymentalizmu przełomu XIX/XX w., a przekaz emocjonalny wzmacnia zdobienie diamentami - ponadczasowego symbolu wierności i miłości -  w połączeniu z muszlą perłową.

 

Masa broszy - 4,940 grama.

Wymiary - długość 5 cm, szerokość w miejscu zdobienia muszlą - 1,4 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, zarówno całość konstrukcji, zapięcie, jak i kamienie zachowane wyśmienicie.

 

Unikalna, stara Francja, magia kamieni i formy - z ponadczasowym przesłaniem, duszą i  jednoznaczną symboliką, jest zdecydowanie wymarzonym prezentem miłości.

Blasku diamentu i urody całości nie oddają zdjęcia.

 

Zakup  z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty