nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza ze srebra złoconego w formie podkówki z ametystami, Wiedeń XIX w.

Brosza ze srebra złoconego w formie podkówki z ametystami,  Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

BROSZA ZE SREBRA ZŁOCONEGO Z AMETYSTAMI

AUSTRO-WĘGRY,  WIEDEŃ XIX W.

 

Naturalistyczno-realistyczne motywy zdominowały formy  biżuterii II połowy XIX w. W związku z tzw. neorealizmem,  od lat 70-tych XIX w. modne stają się także motywy przedmiotowe (realizm przedmiotowy) - paski, klamerki, guziki, wstążki, sprzączki, frędzle. 

 

W katalogu wystawowym wiedeńskiej wystawy światowej z  1873 roku królują ozdoby z  kwiatami, splotami, sprzączkami oraz ozdobami "firmowymi"  -  szczególnie dla miłośników hippiki -  z wizerunkami podków, końskich łbów i kopyt - jak ta podkówka, mająca niezależnie od  tego wymiaru rzeczowego także i inną, doskonale nam znaną,  symbolikę.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., ocechowanie - komplet punc probierczych od roku 1866 r. na srebro próby 0,900  - głowa Diany w pięcioliściu, litera A - ozn. Wien oraz cecha złotnika - to ocechowanie na haczykowym zapięciu.  Dodatkowo na szpilce broszy - także dwukrotnie znakowanie miasta A.

 

Zdobienie - ametysty naturalne w szlifach fasetowych starych, w ozdobnych, szatonowych oprawach, granulacja. Ametysty czyste, klarowne, prawdziwe -  bez ulepszeń i modyfikacji.

 

Masa broszy - 10,950 grama, wymiary  - 3,5 cm x 3,2 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry - zwłaszcza, że jest to walor wybitnie użytkowy z fasetowanymi ametystami,  stan określam na wyjątkowo piękny.  Całość konstrukcji, złocenia opraw jak i same kamienie zachowane wyśmienicie bez uszkodzeń, napraw, ubytków. Oryginalna szpilka, zapięcie, czytelne, kompletne ocechowanie.

 

Historyczny egzemplarz zachwycający nie tylko piękną formą, urodą  ametystów czy kunsztem wykonania  i proweniencją - ale przede wszystkim wspaniałą symboliką, włączając doń także przesłanie samych kamieni. Bo fakt, iż  Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy,  czyni zeń  walor  ze wszech miar godzien polecenia.  I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

 

 Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty