nowosci

Archiwum Biżuterii

Broszka złota z diamentami starego szlifu - 1.25 ct - Austro-Węgry, Lwów/Kraków

Broszka złota z diamentami starego szlifu - 1.25 ct - Austro-Węgry, Lwów/Kraków

sprzedany.png

BROSZKA  ZŁOTO-SREBRNA, Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU 1,25 CT

AUSTRO-WĘGRY 1872-1922

 

Brosza ręcznej roboty wykonana w złocie próby 0,585 oraz srebrze - oprawa kamieni.

Ocechowanie - Austro-Węgry,  1872-1922, literówka miasta przytarta -  E lub F /Kraków lub Lwów/ - wskazuje raczej na F - Lwów, jak i znana mi proweniencja.

Okres powstania - początek XX w., ok. 1910-1920,   z nutką XIX w. sentymentalizmu - symbol podwójnej kokardki  jako węzła miłości. 

 

W plastycznej formie całości oprawiono w srebrze naturalne diamenty w szlifach brylantowych starych i fasetowych starych -  od 3,6 mm do 1,9-1,7 mm,  o masie łącznej 1,25 ct.  Razem 39 diamentów.

 

Biel piękna - H - I (Wesselton-Top Crystal+), czystość VS do SI. 

Diamenty o pięknym życiu i ogniu starych szlifów, doskonałej brylancji podkreślonej spatynowanym srebrem oraz plastyką formy kokardki.

Masa broszy - 3.810 grama, wymiary - 5 cm długości x 1,4 cm -1,3 cm szerokości.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny z epoki, wszystkie diamenty oryginalne i pięknie zachowane, całość konstrukcji, zapięcie w doskonałym stanie, piękna patyna stwarzająca odpowiedni światłocień dla diamentowego blasku. 

 

Zdecydowanie jednostkowy egzemplarz wyjątkowej dawnej urody, jak i kunsztu dawnego złotnictwa - majstersztyk z kwintesencją  ponadczasowego piękna dawnej bizuterii, uroku, charmu  połączonego z najwyższą jakością i precyzją wykonania - z duszą i historią.

 

Zarówno filigranowa, ażurowa robota jak i diamentowy blask są zdecydowanie piękniejsze na żywo.

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączona do zakupu. Wartość wyceny -16,000 zł.