nowosci

Archiwum Biżuterii

Broszowisior z diamentami, 1 ct - ok. 1800-30 r.

Broszowisior z diamentami, 1 ct - ok. 1800-30 r.

sprzedany.png

 BROSZOWISIOR  ZŁOTO-SREBRNY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU  - 1 CT - POCZ. XIX W.

 

Jedną z cech XIX w. biżuterii  była jej wielofunkcyjność, co widać na przykładzie tego broszowisiora z I połowy XIX w., ze wskazaniem na  okres wykonania samego  początku  XIX w., ok. 1800-1830.

Broszowisior  wykonany w  całości ręcznie, na charakterystycznej dla początku XIX w. konstrukcji całości - proszę zerknąć na odwrocie - w srebrze próby 0,750 i złocie 0,585.

 

Klasycystyczna forma całości, prosta, z wyeksponowaną urodą dawnego diamentu - diamenty są w pełnych zamkniętych oprawach  od spodu, na folii, i dopiero potem osadzone w szatonowych ręcznie wycinanych oprawkach. Każdy  diamentowy kwiatuszek jest ręcznie wycinany i  i dopiero potem łączony z kolejnymi w koronie,  centralny, największy  mocowany do korony na dwóch sztyftach. Cała korona została  zamontowana następnie do oprawy całości  na sztyftach.

 

Diamenty naturalne w historycznych szlifach - rozety i rautów na formach nieregularnych owali - centralny 5,5 mm x 5 mm, pozostałe - 2,6 mm, 2,3 mm, 1,7 mm.

Masa łączna - ok. 1 ct. Biel - I-J (Top Crystal), czystość SI.

Charakterystyczny, właściwy tylko tym szlifom,  diamentowy blask i ogień,  jest tu zachwycający i doskonale widoczny, szczególnie w dość mocno spatynowanym srebrze, które stwarza  dlań doskonały  światłocień.

 Masa broszowisiora - 11.840 grama. Wymiary - 4,2 cm x 3 cm.

 

Stan zachowania - doskonały, cała konstrukcja oryginalna, bez żadnej  ingerencji w substancję zabytkową przez, bez mała,  200 lat,  wszystkie diamenty oryginalne i pięknie zachowane, oryginalne zapięcie i zawiesie wisiora.  Szczęśliwie  umknął  pocięciom na wisiorki czy kolczyki, i dotrwał do naszych czasów w stanie przepięknym.

 

Katalogowy przykład niezwykłego kunsztu dawnego złotnictwa,  delikatność i subtelność wykonania,  najwyższa wartość artystyczna i nieprzemijająca uroda, wdzięk i magia tego najstarszego diamentu - zawsze pięknego i żywego.  Dedykuję koneserom tematu - unique!

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów jest dołączona do zakupu.