nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi parure - kolczyki i brosza w złocie z ametystami, perłami i emalią, II połowa XIX w.

Demi parure - kolczyki i brosza w złocie z ametystami, perłami  i emalią, II połowa XIX w.

sprzedany.png

DEMI PARURE - KOLCZYKI I BROSZA 

ZŁOTO, AMETYSTY, PERŁY I EMALIA, XIX W.

 

Komplet biżuterii  - demi-parure wykonana w złocie próby 0,580.

 

Parura to rodzaj kompletu biżuterii, tzw. garnitur biżuteryjny. Słowo parure pochodzi z języka francuskiego i oznacza "ozdobę, zestaw, komplet", co rzeczywiście oddaje istotę tych wyrobów jubilerskich.

 

Pierwsza parura powstała w XVII w. na dworze króla Ludwika XIV. Parura mogła mieć w zestawie: naszyjnik, tiarę, diadem, pierścień, kolczyki, pary bransoletek (mogły się ze sobą łączyć i tworzyć „obróżkę”), broszę, grzebień, a nawet zapięcia pasów. Najsłynniejszą parurą w historii jest ta podarowana przez Napoleona żonie Józefinie, podobną otrzymała później jego druga żona Maria Ludwika.

 

Zarezerwowane niegdyś wyłącznie dla rodzin królewskich i klasy wyższej, definiowały siłę, władzę polityczną i dobrobyt finansowy. Dziś na rynku antykwarycznym zachowane w całości parury w oryginalnym etui, które zawsze podnosi wartość biżuterii, są dużą rzadkością. Spotykane są pół-parury, czyli tzw. demi-parure, składające się z naszyjnika i kolczyków lub kolczyków i broszy.

 

Ta demi-parure wpisuje się w nurt historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., z dominantą realizmu naturalistycznego, z charakterystyczną dlań ornamentyką floralną,  wykonaną techniką cyzelunku,  jak i czarnej emalii.  

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., Niemcy, Niderlandy lub Austro-Węgry.

 

Zdobienie - ametysty naturalne w starych fasetowych szlifach o masie łącznej 11 ct,  perełki głębinowe.

Złoto wielobarwne  - różowe, zielone /grawerowane/, żółte dukatowane w podwieszanej dekoracji. Czarna emalia w zdobieniach floralnych, cyzelunek, granulacja.

 

Ametysty wyjątkowej czystości, fiołkowej barwy, nieuszkodzone, bez widocznych wytarć.  Prawdziwe, bez ingerencji, nie modyfikowane - takie kamienie tylko w dawnej biżuterii. I to one stanowią o niezwykłej urodzie i charakterze  kompletu.

 

Masa kompletu  - 20,100 grama.

Wymiary - kolczyki długość - 5,2 cm, szerokość - 1,7 cm.

Brosza - szerokość - 3,9 cm,  długość - 6,5 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na wiek, technikę wykonania, a przede wszystkim użytkowość waloru.

Kolczyki - stan bez zastrzeżeń, jedynie w jednym z kolczyków w podwieszanych wisiorkach brak jednej granulki, co w kontekście takiej dekoracji całości nie jest widoczne w noszeniu. Bez żadnych  innych uszkodzeń, ubytków,  pięknie zachowana emalia i konstrukcja całości włącznie z oryginalnymi zapięciami.

 

Brosza - nieznaczne ubytki w emalii,  brak trzech granulek w wisiorkach,  ubytek trzech krap  w oprawie ametystu - nie ma to wpływu na użytkowanie broszy,  jak i stabilne osadzenie ametystu /po przeglądzie złotniczym/.  Całość konstrukcji, kamień, zapięcie -   oryginalne, bez zastrzeżeń i żadnych uszkodzeń.

 

Tego typu egzemplarze historycznej biżuterii w komplecie - i z udziałem ametystów - praktycznie nie bywają, zwłaszcza w tak pięknym stanie, formie i kompozycji. 

 

Przykład kunsztu i precyzji dawnego złotnictwa, jak i nieprzemijającego piękna dawnej biżuterii, ponadczasowa uroda i wdzięk,  klasa i wyrafinowanie, ale i  ponad 100 lat historii, i ta właśnie dusza i magia, jaką tylko taka biżuteria mieć potrafi.

 

Szczególnie rekomenduję koneserom tematu, miłośnikom unikalnej historycznej biżuterii oraz jako nabytek dla kolekcji muzealnych. Komplet jest zdecydowanie piękniejszy na żywo.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty