Archiwum Biżuterii
DEMI PARURE - KOLCZYKI I BROSZA W ZŁOCIE Z TURKUSAMI I DIAMENTAMI,
II POŁOWA XIX W.
W II połowie XIX w. szczególne miejsce w historii biżuterii zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny. Po wystawie Swiatowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Pojawiają się więc ozdoby w stylach historycznych. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy, jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym.
W poszukiwaniu nowej jakości starano się - po raz kolejny – nawiązywać do form z okresu antycznego. Już w okresie 1820-1850 w związku z odkryciami archeologicznymi we Włoszech i na Krymie zainteresowanie antycznymi zabytkami znacznie się nasiliło. Carolina Bonaparte (siostra Napoleona) nosiła ozdoby pochodzące z wykopalisk w pobliżu Neapolu, zaś księżniczka Alexandrine von Canino wprawiła w zdumienie rzymskie towarzystwo, gdy na jej eleganckiej sukni zobaczono na przyjęciu etruskie ozdoby, całkiem niedawno wykopane na terenie jej posiadłości:-)
Popularność ozdób w tym stylu, mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego nurtu formy i techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku.
Przykładem wpisującym się w tę stylistykę jest komplet biżuterii - kolczyki i brosza - wykonane w złocie próby 0,625 /15 ct, cechowanym na broszy, cecha angielska/, złoto dukatowane, matowione.
Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX wieku, lata 1870-90 te, Anglia.
Technika/zdobienie - złoto dęte, cannetille, filigranowy oplot, turkusy naturalne wielobarwne; w gwiazdkowych, srebrnych oprawach diamentowe rauty.
Brosza z nutką XIX w. sentymentalizmu - w formie sekretnika ze schowkiem sentymentalnym, przeszklonym, zamykającym szczególne emocje i uczucia.
Sentymentalny nurt oddaje także, wzmacniając emocjonalny przekaz całości, zdobienie w postaci kwiatowych, turkusowych rozet tworzących motyw niezapominajek.
W XIX w. symbolice kwiatów niezapominajka oznaczała "prawdziwą miłość, stałość uczuć" i przeważnie kojarzona była z turkusem, który w końcu zaczęto uważać za symbol niezapominajki.
Masa kompletu - 12,160 grama.
Wymiary - kolczyki - rozety 1,7 cm średnicy, długość całego kolczyka - 2,2 cm.
Brosza - 2,4 cm średnicy.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, bez uszkodzeń, wgnieceń, co w przypadku takiej techniki wykonania, jak i użytkowego charakteru kompletu jest rzadkością; turkusy w broszy wokół krawędzi osadzone także na kalafonii. Sprawne zapięcia.
Rzadki, niepowtarzalny egzemplarz historycznej biżuterii, zachowany w komplecie, szczególnie zachwycający w takiej stylistyce i takim zdobieniu turkusami. Miłośniczkom jednostkowej, dawnej biżuterii użytkowej z duszą i wdziękiem - dedykuję szczególnie. Także i ze względu na symbolikę turkusów - ponadczasową.
Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.
Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty