nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i brosza w złocie z turkusami i diamentami- II połowa XIX w.

Demi-parure: kolczyki i brosza w złocie z turkusami i diamentami- II połowa XIX w.

sprzedany.png

DEMI PARURE - KOLCZYKI I BROSZA W ZŁOCIE Z TURKUSAMI I  DIAMENTAMI,

II POŁOWA XIX W.

 

W II połowie XIX w. szczególne miejsce  w historii biżuterii zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny.  Po wystawie Swiatowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Pojawiają się  więc ozdoby w stylach historycznych. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy, jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym.

 

W poszukiwaniu nowej jakości starano się  - po raz kolejny – nawiązywać do form z okresu antycznego. Już w okresie 1820-1850 w związku z odkryciami archeologicznymi we Włoszech i na Krymie zainteresowanie antycznymi zabytkami znacznie się nasiliło. Carolina Bonaparte (siostra Napoleona) nosiła ozdoby pochodzące z wykopalisk w pobliżu Neapolu, zaś księżniczka Alexandrine  von Canino wprawiła w zdumienie rzymskie towarzystwo, gdy na jej eleganckiej sukni zobaczono na przyjęciu etruskie ozdoby, całkiem niedawno wykopane na terenie jej posiadłości:-)

Popularność ozdób w tym stylu, mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego nurtu formy i  techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku. 

 

Przykładem  wpisującym się w tę stylistykę jest komplet biżuterii  - kolczyki i brosza - wykonane w złocie próby 0,625 /15 ct, cechowanym na broszy, cecha angielska/, złoto dukatowane, matowione. 

 

Czas powstania/pochodzenie  - II połowa XIX wieku, lata 1870-90 te,  Anglia.

Technika/zdobienie - złoto dęte, cannetille, filigranowy oplot,  turkusy naturalne wielobarwne; w gwiazdkowych, srebrnych oprawach diamentowe rauty. 

 

Brosza z nutką XIX w. sentymentalizmu - w formie sekretnika ze schowkiem sentymentalnym,  przeszklonym, zamykającym szczególne emocje i uczucia.

Sentymentalny nurt oddaje także, wzmacniając emocjonalny przekaz całości, zdobienie w postaci kwiatowych, turkusowych rozet tworzących motyw niezapominajek. 

 

W XIX w. symbolice kwiatów  niezapominajka oznaczała "prawdziwą miłość, stałość uczuć" i przeważnie kojarzona była  z turkusem,  który w końcu zaczęto uważać  za symbol niezapominajki.

 

Masa kompletu - 12,160 grama.

Wymiary - kolczyki - rozety  1,7 cm średnicy, długość całego kolczyka - 2,2 cm.

Brosza - 2,4 cm średnicy.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, bez uszkodzeń, wgnieceń,  co w przypadku takiej techniki wykonania, jak i użytkowego charakteru  kompletu jest rzadkością; turkusy w broszy wokół krawędzi osadzone także na kalafonii. Sprawne zapięcia.

 

Rzadki, niepowtarzalny egzemplarz historycznej biżuterii, zachowany w komplecie, szczególnie zachwycający w takiej stylistyce i takim zdobieniu turkusami. Miłośniczkom jednostkowej, dawnej biżuterii użytkowej z duszą i wdziękiem - dedykuję szczególnie. Także i ze względu na symbolikę turkusów - ponadczasową.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty