nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i brosza w złocie z diamentami starego szlifu - Wiedeń - XIX w., w oryginalnym etui

Demi-parure: kolczyki i brosza w złocie z diamentami starego szlifu - Wiedeń - XIX w.,  w oryginalnym etui

sprzedany.png

DEMI - PARURE: KOLCZYKI I BROSZOWISIOR Z ROZETAMI DIAMENTOWYMI

WIEDEŃ XIX w., w ORYGINALNYM ETUI

 

Parura to rodzaj kompletu biżuterii, tzw. garnitur biżuteryjny. Słowo parure pochodzi z języka francuskiego i oznacza "ozdobę, zestaw, komplet", co rzeczywiście oddaje istotę tych wyrobów jubilerskich.

 

Pierwsza parura powstała w XVII w. na dworze króla Ludwika XIV. Parura mogła mieć w zestawie: naszyjnik, tiarę, diadem, pierścień, kolczyki, pary bransoletek (mogły się ze sobą łączyć i tworzyć „obróżkę”), broszę, grzebień, a nawet zapięcia pasów. Najsłynniejszą parurą w historii jest ta podarowana przez Napoleona żonie Józefinie, podobną otrzymała później jego druga żona Maria Ludwika.

 

Zarezerwowane niegdyś wyłącznie dla rodzin królewskich i klasy wyższej, definiowały siłę, władzę polityczną i dobrobyt finansowy. Dziś na rynku antykwarycznym zachowane w całości parury w oryginalnym etui, które zawsze podnosi wartość biżuterii, są dużą rzadkością. Spotykane są pół-parury, czyli tzw. demi-parure, składające się z naszyjnika i kolczyków lub kolczyków i broszy.

 

Na ten wyjątkowy komplet biżuterii składają się kolczyki i broszowisior, wykonane w złocie próby 0,585, cechowanym; złoto miejscami matowione, powierzchnia dukatowana. /złoto żółte i różowe polerowane/.

 

Ta demi-parure wpisuje się w nurt historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., z dominantą neoklasycyzmu, w zdobieniach antykizujących i formie doskonale wyważonej zarówno w gabarytach, jak i ornamentyce.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., komplet punc probierczych ówczesnej monarchii austro-węgierskiej z okresu 1872-1922, z literówką miasta A - Wien;

ocechowanie pełne, na każdym elemencie kompletu - na zapięciu broszowisiora,

na zdejmowanym zawiesiu broszowisiora, na biglach każdego kolczyka w dwóch miejscach oraz na frontach kolczyków na odwrociu cechy zarówno probiercze, jak i i warsztatowe.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozet antwerpskich na formach owalnych - 4 mm w broszowisiorze i 3,5 mm w kolczykach, o masie łącznej 0,30 ct, bieli I /Top Crystal +/, czystość SI.

Dekoracja roccaille'owa, grawerunek. Konstrukcja zawiesia pozwala na jego proste zdejmowanie.

 

Etui skórzane, wnętrze wyłożone pastelowym jedwabiem i aksamitem, w wyśmienitym stanie, zdobione grawerowane zamknięcie.

 

Masa kompletu - 10.750 grama, wymiary - broszowisior - 5,8 cm długości x 3,2 cm szerokości.

Kolczyki - 4,5 cm długości x 1,3 cm szerokości.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny i kompletny z epoki - często bowiem zagubieniom ulegały zdejmowane zawiesia; oryginalne zapięcia kolczyków, czytelne i kompletne ocechowanie.

Brak ubytków i uszkodzeń, poza - co pokazuję na dużym zbliżeniu na zdjęciu - dolna krawędź broszowisiora posiada nieznaczne wgniecenia, zupełnie niewidoczne w noszeniu.

 

XIX w. komplety biżuterii w zachowanych etui, z kompletnym ocechowaniem starego Wiednia i w tak pięknym stanie należą do rzadkości. Ta ponadto stanowi przykład historycznej biżuterii świetnie wpisującej się w dzisiejsze czasy i złote antyczne stylizacje z duszą i historią, emanuje ponadczasowym urokiem, jak i klasą dawnego złotnictwa.

 

Szczególnie rekomenduję koneserom tematu, miłośnikom unikalnej historycznej biżuterii oraz jako nabytek dla kolekcji muzealnych.

 

Demi parure z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty