nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i brosza z motywem kwiatowym w srebrze złoconym, Austro-Węgry, Linz, XIX w.

Demi-parure: kolczyki i brosza z motywem kwiatowym w srebrze złoconym, Austro-Węgry, Linz, XIX w.

sprzedany.png

DEMI-PARURE: KOLCZYKI I BROSZA W SREBRZE ZŁOCONYM Z MOTYWAMI KWIATOWYMI

AUSTRO-WĘGRY, LINZ, XIX W.

 

Komplet biżuterii wykonany w srebrze złoconym, pr. 0,750.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w.

Komplet cech probieczych ówczesnej monarchii austro-węgierskiej stosowanych od 1872 r. - na srebro pr.4 /0,750/, z literówką  miasta monarchii B - Linz, cecha miejska także umieszczona oddzielnie. 

Punce bite na haczykowym zapięciu broszy i u nasady zapięć każdego z kolczyków. Dodatkowo każdy element kompletu posiada monogram złotnika ER.

 

Zdobienie/technika  - srebro dęte, repusowanie, grawerunek, motywy floralne  w pełnoplastycznej formie.

Szklane imitacje pereł, czerwone szkło lub granat (?)  /brak możliwości diagnostycznych ze względu na zamkniętą  oprawę kamienia i jego wielkość/.

 

Forma zdobień jest utrzymana w nurcie realizmu naturalistycznego, bardzo modnego od połowy XIX w., wiernie odzwierciedlającego otaczającą nas rzeczywistość -  florę i faunę, ukazaną tu bez stylizacji. Motywy kwiatowe były najbardziej popularne i wdzięczne, dlatego też ozdoby z nimi chętnie noszono w kompletach - jak ta demi-parure - praktycznie przez cały XIX w.

 

Masa kompletu - 8,510 grama, wymiary - brosza - 3,7 cm x 2,9 cm, kolczyki - 3,2 cm długości x 1,7 cm szerokości.

Stan zachowania - bardzo dobry - całość kontstrukcji i zdobień bez żadnych uszkodzeń, wgnieceń, ubytków, i co najważniejsze - bez napraw, ingerencji, przeróbek - oryginalne zapięcia. 

Jest to bardzo rzadko spotykany stan zachowania w przypadku biżuterii użytkowej/codziennej  z tego okresu.

Piękna oryginalna, ponad wiekowa patyna.

 

Tego typu historyczna biżuteria rzadko  dotrwała do dzisiejszych czasów w kompletach, zwłaszcza w tak pięknym stanie zachowania  - przy tej technice wykonania -  i oryginalnym  ocechowaniu;  stanowi przykład dawnego złotnictwa, delikatności i subtelności wykonania.

 

Całość kompozycji nie przeładowana, wyważona w formie i gabarytach, urokliwa i wdzięczna, pozwalająca na codzienne noszenie. Zdecydowanie urzeka kobiecością i wyraźnym klimatem epoki.  

 

Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty