Archiwum Biżuterii
ZŁOTA BROSZA Z DIAMENTEM - ETRUSCAN REVIVAL STYLE
AUSTRO-WĘGRY 1866-1872
Szczególne miejsce w historii biżuterii tego okresu zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny. Już w I połowie XIX w. starano się nawiązywać do form ozdób antyczno-klasycznych. Po wystawie Światowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym. Popularność antykizujących motywów i nurt ten, mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu klasyczne formy i techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku.
Katalogowym przykładem tego pięknego stylu historycznego jest ta brosza stanowiąca oryginalny i unikalny komplet z kolczykami i bransoletą.
Brosza wykonana w złocie pr. 0,580 /dawna pr. 4/, dukatowanym /złoconym pr. 0,986/, matowionym.
Czas powstania/ocechowanie - l. 1860/70. Austro-Węgry.
Urzędowe historyczne punce probiercze z okresu początków monarchii austro-węgierskiej 1866-1872 bite na szpilce i zapięciu broszy. Dodatkowo częściowo czytelny imiennik złotnika, cecha kontrolna miejska Pragi bita na bransolecie, co pozwala na określenie takiego właśnie pochodzenia.
Zdobienie - antykizująca forma całości z podwieszanymi ruchomymi wisiorkami w formie filigranu, granulacja, i cyzelowanie; centralnie w oprawie chatonowej diament w szlifie nieregularnego trójkątnego rautu o wym. 4,6 mm - 4,1 mm.
Obok antykizującej estetyki mamy tu także przesłanie sentymentalne w postaci sekretnika na odwrociu broszy.
Masa broszy - 21,76 g.
Wymiary - 4,2 cm szerokości x 6,2 cm długości.
Stan zachowania - konstrukcja medalionu w doskonałym stanie bez śladów używania, brak jednego z filigranowych frędzelków, jest to niewidoczne w noszeniu.