nowosci

Archiwum Biżuterii

FRANCJA, PARYŻ 1797 r., wisior srebrno-złoty z diamentami, la croix à la Jeanette.

FRANCJA, PARYŻ 1797 r., wisior srebrno-złoty z diamentami,  la croix à la Jeanette.

sprzedany.png

FRANCJA, PARYŻ 1797 r.,  WISIOR SREBRNO-ZŁOTY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU

 

XVIII w. Francja, Paryż - dokładna cecha z 1797 r., (punce  probiercze są w 5 miejscach - zarówno na froncie jak i na odwrociu).

Wisior wykonany w całości ręcznie w  srebrze próby 0,950 oraz złocie. Z nurtu tzw. la croix à la Jeanette. Noszone były blisko szyi, na aksamitce przewleczonej przez środek górnego elementu. 

 

Wisior utrzymany w stylistyce końcowki baroku, rokoka, w rozbudowanej, okazałej  formie z dekoracją floralną,  niesłychanie plastyczną, przestrzenną; ornamentyka  rocaille'owa. Robota koronkowa, filigranowa.

Reprezentatywna dla epoki technika precyzyjnej  oprawy diamentów w wysoki abdek, diamenty w szlifach historycznych rautów na nieregularnych owalach o wymiarach 3,5 x 3,1 mm, 2,2 - 2,3 mm, 1,1 mm - masa lączna 0,20 ct, biel H-I-J, czystość SI.

Masa - 13.460 grama, wymiary  - 7,2 cm długośc x 4 cm szerokości maksymalnej.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na XVIII w., biżuterię w tak filigranowym wydaniu - górny element nosi ślady starej naprawy,  pozostałe elementy w stanie doskonałym.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zachowania się do dnia dzisiejszego całości  - tzn. wszystkich trzech ruchomych elementów wisiora - z reguły przerabiano je na broszki, cięto na wisiorki.

 

Przykład katalogowy dawnego złotnictwa  najwyższej miary - urody starego diamentu, majstersztyku roboty,  i klimatu końca XVIII w., nadto z ocechowaniem XVIII w. Paryża stanowi kolekcjonerską perełkę.  Walor klasy muzealnej, który dedykuję koneserom tematu.

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych zostaje dołączona do zakupu.

 

Estymacje : adin.be