nowosci

Archiwum Biżuterii

Kolczyki i brosza w złocie z turkusami i motywem kokardki - Wiedeń XIX w.

Kolczyki i brosza w złocie z turkusami i motywem kokardki - Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

KOMPLET BIŻUTERII - KOLCZYKI I BROSZA Z TURKUSAMI I MOTYWEM KOKARDKI

WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Komplet biżuterii wykonany w złocie próby 0,580.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX  w., Wiedeń.

Ocechowanie - historyczne urzędowe punce probiercze z okresu 1872-1922 ówczesnych Austro-Węgier z cechą miejską A-Wien - Urząd Probierczy w Wiedniu.

Cechy bite  u nasady zapięć obydwu kolczyków, na odwrociu korpusu broszy oraz na szpilce broszy. Wszędzie także dodatkowa cecha kontrolna dla Wiednia oraz cecha warsztatowa/gmerek złotnika.

 

Zdobienie - turkusy naturalne i perełka słodkowodna w broszy. W kolczykach imitacje turkusów - tzw. turkus wiedeński.

Już na przełomie XIX/XX wieku udało się w Wiedniu wykonać imitację turkusu o wysokich walorach jubilerskich, pięknym wybarwieniu, zdecydowanie efektowniejszą i kosztowniejszą od powszechnych turkusów naturalnych.

Składał się on z wodorotlenku glinu, kwasu fosforowego oraz malachitu i azurytu – jako komponentów barwiących. Wprowadzony na rynek jubilerski właśnie pod nazwą wiedeński turkus.

 

Szczególnie zachwyca urokliwe, pełne wdzięku zdobienie w postaci motywu kokardki połączonej z turkusową niezapominajką  - symbolem prawdziwej miłości -  w dwubarwnej kolorystyce złota. Kokardki w plastycznej formie wykonano w złocie  polerowanym różowym, tło stanowi złoto dukatowane matowione.

 

Masa kompletu - 6,90 grama.

Wymiary - brosza 3,6 cm x 2,5 cm.

Kolczyki - fronty 1,8 cm x 1,2 cm, długość całego kolczyka - 2,2 cm.

Stan zachowania - praktycznie doskonały,  oryginalny z epoki, zapięcia broszy i kolczyków, kamienie i konstrukcje całości w pięknym stanie  - rzadko spotykanym w użytkowej biżuterii z tego okresu.

 

Komplet urzeka zarówno formą i kompozycją całości wyrażając ponadczasową symbolikę miłości, jak i kunsztem wykonania i stanem zachowania, co tworzy ten nieodparty urok dawnej biżuterii. 

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

Etui ze zdjęć nie jest przedmiotem sprzedaży.