nowosci

Archiwum Biżuterii

Kolczyki złote z turkusami i diamentami, XIX w.

 Kolczyki złote z turkusami i diamentami, XIX w.

sprzedany.png

TURKUSY I DIAMENTY 1 CT

KOLCZYKI ZŁOTE XIX W.

 

Unikalne kolczyki wykonane w złocie próby 0,500.

 

Czas powstania - koniec XIX w., Rosja.

Technika wykonania i forma  - ażurowa wycinana konstrukcja karmazycji charakterystyczne dla rosyjskiej szkoły jubilerskiej przełomu wieków.

 

Zdobienie - turkusy naturalne w formie kropli, o pięknej barwie kamienia niebios, na odwrociu widoczna skała macierzysta.

Diamenty naturalne w szlifach rozetowych i raut - masa łączna szacowana w oprawach - ok. 1 ct.

 

Rozety diamentowe nieregularne, typowe szlify XIX w.,  z charakterystycznym dlań błyskiem i urodą  dawnego diamentu trudną do ukazania na zdjęciach - tu światło odbija się tylko od niektórych faset, nie oddając urody całości -  każdy diament jest inny.

 

Masa kolczyków - 5,570 grama.

Wymiary - szerokość 1,3 cm x długość 2 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry i oryginalny bez ingerencji.

 

Klasyczne karmazycje w formie reprezentatywnej dla końca XIX w., zachwycają nie tylko ponadczasową urodą kompozycji, ale i kunsztem złotniczym całej ażurowej konstrukcji kolczyków; subtelny diamentowy blask ręcznie szlifowanych kamieni doskonale eksponuje niezwykłą urodę turkusu - tu kamienia niebios w pełnej krasie.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

_____________________________________________________________________________________________

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).

Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

 

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników. Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

Jak każdy kamień szlachetny i turkus ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię.

 

W XIX wieku biżuteria z turkusami  była niezwykle popularna i modna, szczególnie zaś w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.