nowosci

Archiwum Biżuterii

Kolczyki złoto-srebrne z brylantami starego szlifu - 2 CT - XIX/XX w.

Kolczyki złoto-srebrne  z brylantami starego szlifu - 2 CT - XIX/XX w.

sprzedany.png

KOLCZYKI ZŁOTO-SREBRNE Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU - 2 CT - XIX/XX W.

 

Kolczyki ręcznej roboty wykonane w złocie próby 0,585 oraz srebrze - ocechowane puncami probierczymi austro-węgierskimi z okresu 1872-1922, wykonanie - pocz. XX w., literówka miasta monarchii nieczytelna.

 

Klasyka formy i doskonale wyeksponowana uroda starego diamentu - w cargowych srebrnych oprawach, na ażurowej złotej bizie, mamy diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych - najcenniejszych starych szlifach - o wymiarach:

- 6,4 mm x 6,25 mm, x wys. 3,45 mm - masa 1,01 ct

- 6,3 mm x 6,1 mm, x wys. 2,96 mm - masa 0,88 ct.

Różnica w masie wynika z wysokości diamentów.

Górne mniejsze - 2 x ok. 0,05 ct /każdy 2,3 mm/. Razem ok. 2 ct brylantów starego szlifu.

 

Barwa bieli - H - (Wesselton), czystość - P1. Brylancja wewnętrzna, zewnętrzna i ogień /życie/ starego szlifu doskonała, diamenty bez czarnych i mgławo-cukrzanych inkluzji widocznych gołym okiem i wpływających na blask kamienia.

 

Mówimy także o ogniu diamentu – to gra barw powstała w wyniku rozszczepienia światła białego (dyspersji) na barwy spektralne (brylancja rozproszona), z kolei brylancja scyntylacyjna to krótkotrwałe, migotliwe błyski obserwowane przy każdym ruchu kamienia dające efekt iskrzenia się diamentu przy jego ruchu. „Ogień” i „życie” diamentu w dużym stopniu zależą od umiejętności szlifierza, nie od czystosci diamentu. Im szlif jest dokładniej wykonany, tym obserwowane efekty silniejsze. Diament źle oszlifowany wygląda jakby uśpiony, bez życia – „śnięty”.

 

Dlatego - i to podkreślam szczególnie - ogień i życie, brylancja tych diamentów są wyjątkowo wspaniałe.

 

Masa kolczyków - 2.530 grama, wymiary - długość całego kolczyka - 1,6 cm, brylant w oprawie - 8 mm dolny, 3 mm górny.

 

Stan zachowania - wyśmienity, oryginalny z epoki, brylanty bez żadnych wyszczerbień, uszkodzeń i znamion zewnętrznych faset, wytarć, całość konstrukcji w bardzo dobrym stanie, sprawne zapięcia.

 

Moja - zawsze szczególnie polecana - ponadczasowa diamentowa klasyka na zawsze. Tu dodatkowo - w dużych, pięknych, starych brylantach.

Diamentowy blask i ogień - zdecydowanie piękniejsze niż na fotkach. Podobnie kunszt i precyzja roboty - powiększenia zdjęć odbierają delikatność i filigranowość wyrobu. Zdjęcia wykonane w świetle dziennym.

 

Kolczyki z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych. Wartość wyceny - 30,000 zł.