nowosci

Archiwum Biżuterii

Kolczyki z brylantami starego szlifu - 1,50 ct - Wiedeń XIX/XX w.

Kolczyki z brylantami starego szlifu - 1,50 ct - Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

KOLCZYKI Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU - 1,50 CT,

WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Oprawa typu abgedeckt /'przykrywająca' kamień/ tzw.abdek była szczególnie popularna w XIX w. i na początku XX w., a stosowano ją wtedy do opraw rozet diamentowych, ponieważ diamenty w tych szlifach mają fasetowaną tylko górną część, dolna stanowi płasko oszlifowaną podstawę. Od spodu oprawa ta była zamknięta, zaś pod kamienie często podkładano folię, by zwiększyć blask kamieni lub stosowano tzw. tintę.

Oprawy tego typu były stosowane także przy oprawach brylantów, jednak tu odwrocie pozostawało otwarte ze względu na specyfikę szlifu brylantowego i wewnętrzne odbicie światła, zaś podstawa oprawy to często ażurowa konstrukcja w złocie dodająca lekkości i finezji całej kompozycji  i wybitnie reprezentatywna dla wiedeńskiej szkoły jubilerskiej XIX i pocz. XX w. - jak w tych właśnie kolczykach.

   To typ historycznych opraw w całości robionych ręcznie i doskonale dopasowywanych do specyfiki diamentów starego szlifu, gdzie każdy kamień jest inny. Precyzja pracy złotniczej i jakość oraz trudność tej techniki złotniczej jest ze wszech miar godna podkreślenia w kontekście imitujących te oprawy zdecydowanie późniejszych bądź obecnych odlewów z całości - jak np. Niderlandy od II połowy XX w. czy biżuteria w tym typie wytwarzana w Porto.

 

Klasyka austro-węgierskiej biżuterii przełomu wieków - kolczyki wykonane w złocie pr. 0,580, oprawy diamentów - srebro.

 

Czas powstania/pochodzenie - ok. 1900, Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier na złoto pr. 4 /0,580/  z cechą kontrolną Wiednia. 

 

Zdobienie  - diamenty w szlifach starych brylantowych oprawne w srebrny abdek o masie łącznej ok. 1,50 ct.

Wymiary  - 5,50 x H 3,45 mm, barwa i czystość - I-J/SI. /każdy ok. 0,65 ct/.

mniejsze  kamienie - 3,0 mm-2,8 mm. I-J/SI-P. łącznie - 0,20 ct.

 

 Ażurowa,  złota konstrukcja podstawy opraw dodaje kolczykom lekkości i uroku, zaś historyczne oprawy diamentów świetnie  podkreślają blask i życie diamentów dawnego szlifu - te kamienie mają piękne życie.

 

Masa kolczyków - 3,79 g.

Wymiary - szerokość max. 7,5-8 mm, mniejsze kamienie z oprawami - 4,5 mm, długość całego kolczyka - 2 cm .

Stan zachowania - piękny, oryginalny bez zastrzeżeń.