nowosci

Archiwum Biżuterii

Komplet kolczyków 6 elementowy, z początku XIX w. z diamentami w starych szlifach - 3 CT

Komplet kolczyków  6 elementowy,   z początku XIX w. z diamentami  w starych szlifach - 3 CT

sprzedany.png

KOMPLET KOLCZYKÓW SREBRNO-ZŁOTYCH - 6 ELEMENTOWY Z POCZĄTKU XIX W.,

Z ROZETAMI DIAMENTOWYMI 3 CT - RARE

 

Taki wyjątkowy i unikalny komplet kolczyków z wymiennymi elementami jak ten, w tradycji żydowskiej panna młoda otrzymywała w dniu ślubu. Na pełne garnitury składały sie jeszcze inne precjoza jak bransolety czy kolie, ale fakt zachowania się także i tego typu parury zasługuje na szczególne podkreślenie.

Komplet kolczyków wykonany na samym początku XIX w. w złocie pr. od 0,250 do 0,578, badanym oraz srebrze.

 

Stylistyką i formą nawiązują jeszcze do końcówki XVIII w., do charakterystycznych dla II połowy XVIII w. tzw. girandoli, tutaj jednak w formie skromniejszej, mniej rozudowanej, z wyraźnymi wpływami klasycyzmu.

 

Kolczyki do noszenia w 4 wersjach - wymienne są elementy górne, co pokazuję na zdjęciach - a także - w zależności od okazji, pory dnia nosić możemy kolczyki bez dekoracyjnej wiszącej części dopinanej.

 

Zdobienie: diamenty naturalne w historycznych szlifach - rozet antwerpskich i rautów na nieregularnych owalach, trójkątach i łezki - 38 sztuk.

 

Rozety wysokie, o wymiarach - 5 x 4 mm, i 4,5 x 4 mm w górnych elementach /tych mniejszych/ do 4 mm - 3, 5 mm, 3,5 mm - 2,0 mm w części wiszącej.

 

Masa łączna diamentów - 3 ct.

Biel H-I-J, czystość SI. Diamenty w zamkniętych oprawach, typu abdek, kasztowych.

 

Piękny, charakterystyczny tylko dla tych starych szlifów diamentowy blask, ogień i życie - subtelny, szlachetny, podkreślony patyną srebrnych opraw stwarzających odpowiedni światłocień dla blasku kamieni. To piękno i tę właściwość starych rozet, nieregularnych owali, jak i różnych wymiarów diamentów w takim ułożeniu, niezwykle trudno ukazać na zdjęciach, ponieważ światło odbija się tylko od niektórych faset, nie oddając urody całości. Specyfika tego szlifu - precjoza z nimi zdecydowanie trzeba widzieć na żywo.

 

Masa kolczyków - 8,150 grama wszystkie elementy, wymiary - długosć całego kolczyka - 3,8 cm - 4 cm, szerokość - 1,5 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, sprawne oryginalne zapięcia, wszystkie diamenty oryginalne, całość konstrukcji w wyśmienitym stanie.

 

Kolczyki w takim zestawie są praktycznie niespotykane z tego okresu, prezentują dawny, bez mała 200-letni kunszt złotniczy i urodę starych, prawdziwych diamentów w pełnej krasie.

 

Wykonane z niezwykłą subtelnością, urzekają kobiecością i lekkością; mimo 3 ct wagi diamentów są delikatne, oprawy diamentów minimalistyczne, podporządkowane wielkości rozet i doskonale podkreślające piękno i urok diamentu w takim szlifie.

 

Koneserom tematu i miłośnikom piękna diamentowych rozet w srebrze, jak i historycznych, jednostkowych egzemplarzy dedykuję szczególnie - przykład niepowtarzalnego piękna dawnej biżuterii, magii starych diamentów i tajemnicy - kolczyki nie tylko wielkiej urody, ale i duszy i historii.

 

Kolczyki z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

Zarówno same kolczyki, jak i diamentowy blask, są zdecydowanie piękniejsze niż na zdjęciach.