nowosci

Archiwum Biżuterii

Krzyż z ametystami - 6,72 CT, ok. 1850-60

Krzyż  z ametystami -  6,72 CT, ok. 1850-60

sprzedany.png

KRZYŻ Z AMETYSTAMI W SREBRZE ZŁOCONYM,  OK. 1850-60, RARE

 

Unikalny krzyż wykonany w złoconym srebrze pr. 0,750, badanym, z ametystami, z okresu naturalizmu/realizmu lat 50-60-tych wieku XIX w.

Kunszt złotniczy, oprawa ametystów i zdobienie przywodzą na myśl Warsztaty Carla Holla, Cannstadt, znamienitego i głównego wytwórcy biżuterii Cesarstwa Niemieckiego.

W całości ręczna robota w srebrze złoconym,  z oprawnymi, w ręcznie wycinanych, ozdobnych szatonach, ametystami naturalnymi - oprawa dodatkowo w filigranowym oplocie. Element centralny zdobią cyzelowane płatki liści winorośli.

 

Ametysty wyborne, w starych fasetowych szlifach, o jednolitym pięknym, nasyconym wybarwieniu - mają wymiary  - 1 cm x 0,9 cm, 0,9 cm x 0,8 cm, i masę 6,72 ct,  są w bardzo dobrym stanie zachowania, bez uszkodzeń, wykruszeń.

 

Masa  krzyża - 5.230 grama, wymiary - długość 5,5 cm z zawiesiem x 3,2 cm szerokości.

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny, piękne, prawdziwe ametysty, jakie tylko w XIX w. biżuterii być potrafią, oprawa, konstrukcja całości - w wyśmienitym stanie. Jedynie na odwrociu delikatne przetarcia złocenia i przetarcia zawiesia - z racji wieku i użytkowania, zawiesie jest oryginalne.

 

Z ametystowej antykwarycznej biżuterii XIX w., jest to zdecydowanie najtrudniejszy do pozyskania walor,  z nurtu przecież biżuterii użytkowej, z określonym przesłaniem, nadto w takim stanie zachowania - stanowić będzie unique każdej ametystowej  kolekcji biżuterii dawnej.  

 

Krzyż z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.