Archiwum Biżuterii
UNIKALNY MEDALION W FORMIE SEKRETNIKA Z MINIATURĄ ANIOŁKA NA PORCELANIE
AUSTRO-WĘGRY, XIX W.
Biżuterię sentymentalną, zwaną także dość trafnie z j. fr. 'parlante' - czyli opowiadającą o jakimś uczuciu - wyrażała w historii biżuterii nie tylko forma jubilerska - medaliony, sekretniki, włosiane plecionki, złączone serca czy wreszcie strzała Amora - ale także i kamienie, ich symbolika, jak w tym właśnie sekretniku, gdzie obok nadzwyczaj urokliwego motywu cherubinka mamy w zdobieniu miniatury turkusy, które z upodobaniem łączono wówczas z granatami.
Turkus - kamień niebios - był symbolem prawdziwej miłości i kamieniem niezwykle popularnym w sentymentalnej biżuterii przez cały XIX w., zaś w tym sekretniku, obok turkusowego piękna, przekaz emocjonalny wzmacniają granaty almadyny ułożone naprzemiennie z turkusami na całej powierzchni medalionu.
Medalion wykonany w srebrze próby 0,750.
Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w.,warsztaty złotnicze z terenów Siedmiogrodu.
Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier, Pest /Budapeszt/ 1872-1922. Cechy bite na koluszku medalionu wraz z monogramem złotnika.
Zdobienie/technika - miniatura malowana na porcelanie - motyw cherubinka bądź aniołka stróża dzieci, turkusy i granaty, grawerunek na odwrociu.
Masa medalionu - 20,51 grama.
Wymiary - 6,5 cm długości x 3 cm szerokości.
Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno miniatura na porcelanie, jak i zdobienie kamieniami w pięknym stanie. Oryginalne zawiesie.
Sentymentalna biżuteria z ogromnym urokiem i duszą, jak i ponadczasowym przesłaniem i emocjami. Obiekt rzadki.