nowosci

Archiwum Biżuterii

Naszyjnik złoty z rozetami diamentowymi - 4,30 CT - Wiedeń, ART DECO, LATA 20. XX W.

Naszyjnik złoty z rozetami diamentowymi - 4,30 CT - Wiedeń, ART DECO, LATA 20. XX W.

sprzedany.png

NASZYJNIK ZŁOTY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 4,30 CT

ART DECO, WIEDEŃ, LATA 20. XX W.

 

Unikalny wisior wykonany w złocie próby 0,585 /żółtym i białym/ w komplecie ze srebrnym łańcuszkiem.

 

Czas powstania/pochodzenie - początek lat 20. XX w., ocechowanie - punce probiercze Austrii z literówką miasta W - Wien, stosowane od roku 1922 bite trzykrotnie:

na odwrociu zawiesia, na bocznej części konstrukcji wisiora /złotej bizie/ oraz na odwrociu wiszącego środkowego elementu. Praktycznie każdy element stanowiący oddzielną całość jest ocechowany, dodatkowo częściowo czytelny monogram złotnika - ?( ...) R.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozetowych i raut.

Trzy największe to rozety holenderskie na owalach: środkowa 1,50 ct, boczne - 1,05 ct i 1,04 ct.

Biel - H-I /Wesselton do Top Crystal+/, czystość VS do SI.

 

Pozostałe diamenty w zdobieniu ażurowych krawędzi wisiora i środkowym zawieszonym elemencie - 29 sztuk - rozety i rauty - mają masę ok. 0,70 ct. Masa łączna wszystkich diamentów - 4,30 ct.  Kamienie badano w oprawie. 

 

Urzekająca, ażurowa forma wisiora doskonale oddaje piękno i specyfikę szlifu rozetowego - szczególnie świetnie wyeksponowanych trzech największych rozet. Blask i uroda diamentowych róż ukazana w pełnej krasie.

 

Szlif rozetowy, zwany różą, opracowano ok. 1605 r.  i jest on  pierwszym szlifem, w którym zastosowano płaskie fasety. Jego nazwa pochodzi od róży, bowiem rozmieszczenie faset w diamencie przypomina układ płatków dobrze rozwiniętej róży. Diamenty w tych szlifach mają fasetowaną tylko górną część, dolna stanowi płasko oszlifowaną podstawę. Górna część pokryta jest  trójkątnymi fasetami schodzącymi się pod mniejszym lub większym kątem na szczycie.

Szlif ten doskonale nadawał się więc do płaskich kamieni, pod które bardzo często podkładano folię mającą zwiększać ich blask. Dlatego też oprawy w tego typu biżuterii były zamknięte/zabudowane od spodu, jak największe rozety w tym wisiorze, a kamienie układano często blisko siebie, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt błysku diamentu.

Szlif bardzo modny i popularny w XVIII i XIX w. biżuterii,  przyjmował formy rozety antwerpskiej  /lub brabanckiej/, która  posiada w górnej części 12 faset oraz holenderskiej mającej 24 fasety.

 

Masa wisiora - 6,610 grama.

Wymiary - 4,2 cm długości x 2,5 cm szerokości.

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny z epoki, diamenty oryginalne bez wtórnych uzupełnień. Całość konstrukcji bez żadnych zastrzeżeń, zachowana doskonale.

 

Wisior wpisuje się w nurt arts decoratifs z jej początkowego okresu,  prezentując kunszt i precyzję wykonania właściwe epoce, ale przede wszystkim zachwyca niezwykle piękną, efektowną formą - doskonale eksponującą urodę starego diamentu i świetnie oddającą ducha epoki.

 

To ponadczasowość i szlachetność formy, ale i prostota i symetria,  wyrazistość i piękne proporcje – jednostkowy egzemplarz  dla koneserek tematu i  walor z ogromnym urokiem dawnej bizuterii i klimatem  starego Wiednia.


Wisiorki z tego okresu są bardzo rzadkie, szczególnie w takim projekcie jak ten.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

Zarówno precyzja pracy, jak i uroda oraz blask  diamentowych róż są zdecydowanie piękniejsze na żywo, co podkreślam szczególnie. 

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty