nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek platynowy z diamentami starego szlifu i granatem, art deco, Anglia lata 1920/30.

Pierścionek platynowy z diamentami starego szlifu i granatem, art deco, Anglia lata 1920/30.

sprzedany.png

PIERŚCIONEK PLATYNOWO-ZŁOTY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU I GRANATEM

ART DECO, ANGLIA LATA 1920/30.

 

Klasyka art deco - pierścionek wykonany w platynie próby 0,900 - korona - oraz złocie próby 0,750  - szyna.

 

Czas powstania/pochodzenie - lata 20.-30. XX w., Anglia., okres i styl art deco.

Ocechowanie - angielskie cechy 18 ct/pla/750 i cecha warsztatowa - A.H&S.

Zdobienie - granat naturalny pirop o masie ok. 3 ct / wym. 1 cm x 0,9 cm. /

Diamenty naturalne w szlifach starych fasetowych o masie łącznej ok.0,45 ct  /wymiary kamieni - 2,3 mm - 2,1 mm, 10 kamieni/.

Barwa bieli H-I, czystość - SI.

Ażurowa, pięknie wypracowana biza.

 

Masa pierścionka - 3,920 grama.

Wymiary - korona 1,8 cm x 1,1 cm.   

Rozmiar jubilerski  - 17 /średnica mierzona wewnątrz szyny - 18 mm/.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, granat posiada nieznaczne przytarcia na krawędziach faset widoczne pod lupą, niewidoczne w noszeniu.

 

Ideał geometrycznego piękna art deco doskonale oddaje forma tego pierścionka - gdzie prostotę i minimalizm łamie nie tylko  specyfika i uroda starego szlifu diamentowego, ale przede wszystkim barwa,  ogień i ciepło  granatu w szlifie świetnie wkomponowanym w całość, stanowiąca jednocześnie kontrast w kompozycji.

 

Piękno formy czystej w bardzo rzadko spotykanym połączeniu kamieni, a już zwłaszcza w platynie i diamentowej epoce art deco, gdzie wyrazistość i piękne proporcje tworzą zdecydowanie ponadczasowy charakter tego pierścionka.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Już w antyku wierzono, że intensywna, purpurowoczerwona barwa tych kamieni wpływa przyciągająco, utrwalając miłość między ludźmi. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Rzymskie kolczyki z I i II w. n.e zdobią głównie szlifowane w kaboszony granaty.  Te piękne kamienie zdobiły także wyroby Celtów i Wikingów.

Gdy do Europy przybyli Scytowie,  przywieźli właśnie piękne granaty. Klejnoty, które znajdowano w grobach scytyjskich zdobiły granaty - kamienie miłości.

Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.

Gdy zaś w XIII w. odkryto w pobliżu Karlovych Var złoża tych fascynujących kamieni  - granaty bohemskie,  czyli piropy - piękno i magiczne właściwości granatów cenić zaczęli i królowie -  jak Karol IV Luksemburski czy cesarz Rudolf II Habsburg. Czeskie granaty zyskały sławę na wiele wieków, by w XIX w. stać się najbardziej lubianym kamieniem w Europie.