nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek srebrno-złoty z rozetami diamentowymi 2,70 CT - pocz. XX w.

Pierścionek srebrno-złoty z rozetami diamentowymi 2,70 CT - pocz. XX w.

sprzedany.png

PIERŚCIONEK SREBRNO-ZŁOTY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU  - 2,70  CT

POCZ. XX W.

 

Pierścionek wykonany w złocie pr. 0,580 oraz srebrze 0,750.

 

Czas powstania/pochodzenie  - początek XX w., ok. 1900-10 r., prawdopodobnie Austro-Węgry.

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozet - holenderskich i antwerpskich - o masie łącznej szacowanej w oprawach - 2,70 ct. /9 kamieni/.

Rozeta centralna - ok. 7 mm x 6,6 mm - masa szacowana ok. 1 ct /rozeta wysoka/, pozostałe od 4,0 do 5,1 mm.

Barwa bieli - I-J /Top Crystal/, czystość SI.

Wdzięczna forma daisy  - kwiatowej rozety,  doskonale oddaje piękno i blask diamentu w tym szlifie. Tę właściwość i urodę diamentu - róży  niezwykle trudno oddać na zdjęciach, gdyż światło odbija się tylko od niektórych faset, nie dając urody całości, bo każda rozeta jest inna. Diamentowe róże błysk i życie ukazują w najmniejszym ruchu.

Szyna zdobiona grawerunkiem.

 

Szlif rozetowy, zwany różą, opracowano ok. 1605 r.  i jest on  pierwszym szlifem, w którym zastosowano płaskie fasety. Jego nazwa pochodzi od róży, bowiem rozmieszczenie faset w diamencie przypomina układ płatków dobrze rozwiniętej róży. Diamenty w tych szlifach mają fasetowaną tylko górną część, dolna stanowi płasko oszlifowaną podstawę. Górna część pokryta jest  trójkątnymi fasetami schodzącymi się pod mniejszym lub większym kątem na szczycie.

Szlif ten doskonale nadawał się więc do płaskich kamieni, pod które bardzo często podkładano folię mającą zwiększać ich blask. Dlatego też oprawy w tego typu biżuterii były zamknięte/zabudowane od spodu, jak w tym pierścionku, a kamienie układano często blisko siebie jak w oprawach pave, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt błysku diamentu.

Szlif bardzo modny i popularny w XVIII i XIX w. biżuterii przyjmował formy rozety antwerpskiej  /lub brabanckiej/, która  posiada w górnej części 12 faset oraz holenderskiej mającej 24 fasety.

 

Masa pierścionka - 5,00 grama.

Wymiary - korona o średnicy 1,5 cm. Rozmiar jubilerski - 17 /średnica mierzona wewnątrz szyny - 18 mm/.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, bez uszkodzeń, diamenty bez wtórnych uzupełnień, skaz.

 

Klasyka formy z ponadczasowym urokiem - prosta kompozycja doskonale oddająca urodę dawnego diamentu i szlifu - tu w okazałych rozetach.

Miłośniczkom piękna diamentowych róż, tej właściwej urody diamentu, tak różnej od współczesnej, dedykuję szczególnie - pierścionków daisy z tego okresu z tak okazałymi rozetami i formie jak ten, jest zdecydowanie mniej od brylantowych.

 

Pierścionek i blask diamentów są zdecydowanie piękniejsze na żywo.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty