nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek złoto-srebrny, szmaragd 1,30 ct , diamenty starego szlifu 1 ct - biedermeier, 1820-30

Pierścionek złoto-srebrny, szmaragd 1,30 ct , diamenty starego szlifu 1 ct - biedermeier, 1820-30

sprzedany.png

PIERŚCIEŃ ZŁOTO-SREBRNY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU I SZMARAGDEM,

OK. 1820-30, RARE

 

Pierścień złoto-srebrny - z I polowy XIX w., ręcznej roboty w złocie pr. 0,585 oraz srebrze 0,750.

W formie piętrowej karmazycji, bardzo okazałej, typowej dla pierścieni początku XIX w., (każda część oddzielnie wycinana i łączona ) osadzono w srebrnych abdekach naturalne diamenty w szlifach starych nieregularnych rautów, centralnie zaś, w charakterystycznej dla epoki złotej oprawie  naturalny szmaragd o masie 1,30 ct.

 

Diamenty - 40 sztuk - mają łączna masę - 1 ct - biel H-I-J (Wesselton - Top Crystal), czystość SI  oraz piękny,  właściwy tylko tym szlifom diamentowy blask, tak pięknie podkreślony patyną abdeków.

 

Zdobiona, reprezentatywna  dla epoki szyna i odwrocie.

 

Stan zachowania - zważywszy na  bez mała 200 letni wiek, jest bardzo dobry - całość konstrukcji w wyśmienitym stanie, diamenty wszystkie oryginalne,  oprawy   bez zastrzeżeń  - jedynie szmaragd, z racji wieku jak i właściwości kamienia - szmaragdy nie należą do twardych kamieni  - posiada na powierzchni delikatne zarysowania na krawędzi, jednak zupełnie niewidoczne w noszeniu, i nie wpływające na klasę wyrobu.

Zwracam Państwa szczególną uwagę, że jest to oryginał prawie 200 letni, szmaragd nie był wymieniany na współczesny  modyfikowany/ ulepszany wizualnie kamień - tak więc  stan  kamieni i całości jest tu wyjątkowo piękny.

 

Masa pierścionka  - 10.090 grama, wymiary - 2,3 x 2,1 cm,  rozmiar jubilerski - 19,5-20. ( średnica 18,90 mm wewnątrz szyny ). Noszony był oczywiście na rękawiczce.

 

Bardzo rzadko spotykany okaz z tego okresu, praktycznie tego typu pierścienie są nieobecne na rynku antykwarycznym.

Nadto wykonany z niezwykłym  kunsztem, wyrafinowaną prostotą i  nieprzemijającą,  ponadczasową  urodą - mimo wagi diamentów i pierścienia - sam  czar i magia dawnej biżuterii.

Egzemplarz zdecydowanie jednostkowy, niepowtarzalny; będzie stanowił unikat każdej kolekcji antykwarycznej biżuterii - tej z duszą,  historią i tajemnicą.

 

Dodam - zarówno diamentowy blask, jak i uroda całości pierścienia są zdecydowanie piękniejsze na żywo, jest delikatniejszy niż na zdjęciach.

Pierścionek z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych. Wartość wyceny - 12,000 zł.