nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek z diamentami starego szlifu i szlifowanym szkłem ołowiowym - II połowa XIX w.

Pierścionek z diamentami starego szlifu i  szlifowanym szkłem ołowiowym - II połowa XIX w.

sprzedany.png

PIERŚCIONEK ZŁOTO-SREBRNY Z  DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU

I SZLIFOWANYM SZKŁEM OŁOWIOWYM-

II POŁOWA XIX W.

 

Pierścionek w formie klasycznej, wdzięcznej karmazycji, wykonany w srebrze próby ok. 0,750 oraz złocie pr. 0,375, badanym.

Czas  powstania - II połowa XIX w., lata 1850-70-te.

Zdobienie - szlifowane szkło ołowiowe o barwie almadynu oraz naturalne diamenty  w szlifach historycznych rozet  o masie łącznej 0,60 ct, barwy I-J, czystości SI.

 

Oryginalne, jubilerskie szkło ołowiowe w starym szlifie fasetowym jest dość charakterystyczne dla XIX w. biżuterii. Łączono je, ze względu na atrakcyjny wygląd i efektowne barwy, nawet z diamentami, a ich ceny niejednokrotnie przewyższały ceny kamieni naturalnych - jak choćby powszechnych wtedy granatów.   W tej karmazycji szkło jest zachowane w bardzo dobrym stanie, a to już rzadko spotykamy w historycznej biżuterii z tego okresu.

 

Diamenty, w typowych dla XIX w.,   oprawach srebrnych typu abdek, kasztowych, o charakterystycznym dla starych rozet życiu i blasku, pięknie kontrastującym ze spatynowanym srebrem jak  i  barwą szkła, podkreślającym klasyczną, choć tu unikalną,  urodę karmazycji.

 

Masa pierścionka  - 2,730  grama, wymiary - korona 1,3 cm długości x 1,1 cm szerokości. Rozmiar jubilerski - 8,5 (15,20  mm wewnątrz szyny).

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny z epoki, diamenty bez wtórnych uzupełnień, całość konstrukcji  w pięknym stanie. 

 

Na szczególną uwagę zasługuje także pięknie zdobione wyprowadzenie szyny - w postaci liści winorośli, ułożonych naprzemiennie,  grawerowanych, utrzymanych w stylistyce realizmu  naturalistycznego i symboliki roślinnej tego okresu  - pnącza winorośli oznaczały wierność.

 

Ponadczasowa klasyka formy, lecz w oryginalnym, innym charakterze.

Unikalny i niezwykle piękny to pierścionek - z tego okresu rzadko spotykamy takie egzemplarze, w tak pięknym, oryginalnym stanie -  zdecydowanie jednostkowy, niepowtarzalny, z ogromnym wdziękiem dawnej biżuterii i charakterystyczną urodą starych rozet diamentowych.

 

Pierścionek z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych z listy biegłych sądowych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty