nowosci

Archiwum Biżuterii

Platyna, diamenty i szafiry - pierścionek art deco, lata 20. XX w.

Platyna, diamenty i szafiry - pierścionek art deco, lata 20. XX w.

sprzedany.png

PLATYNOWY PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM STAREGO SZLIFU 0,73 CT I DIAMENTAMI

ART DECO, LATA 20. XX W.

 

Jeśli jest w historii jakiś styl, który jak żaden inny, zawładnął   masowo ludzką wyobraźnią, obejmując wszystkie dziedziny sztuki i który do dziś cieszy się niezwykłą popularnością, będąc obecnym także we współczesnym wzornictwie, to jest nim art deco. Szczególnie mocno swoją obecność zaznaczył we wszystkich obszarach sztuki,  w różnych formach,  od lat 20-tych aż do połowy lat 60-tych XX w.

Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco, zaś diamentowa biżuteria stała się symbolem epoki.

Lata 1920-te to zdecydowanie czas wyrafinowanego i niepowtarzalnego designu w biżuterii. Obok drogocennych kamieni jak diament czy szmaragd, stosowano z upodobaniem najlepsze kruszce podkreślające i piękno diamentu, i stanowiące o jakości wyrobu - szczególnie platynę, która eksponowała kolor kamienia i blask diamentów.

Odnowa w postaci art déco przyniosła geometryzację i symetrię formy, prostotę, funkcjonalność, elegancję i wyrafinowanie. W tym czasie wprowadzono nowe, geometryczne szlify kamieni - kwadrat, bagiet, trapez, trójkąt.  I to właśnie elegancka nowoczesność Art deco jest niezastąpiona  - szlachetność formy, funkcjonalność, ale i piękne proporcje i wyrazistość tego stylu  stoją za wielkim zainteresowaniem i jej popularnością na rynku antykwarycznej biżuterii.

 

Klasyka diamentowej epoki art deco -  pierścionek wykonany w platynie próby 0,950.

Czas powstania/pochodzenie - lata 20. XX w., francuska szkoła jubilerska okresu międzywojennego XX w .

 

Zdobienie - diament naturalny w szlifie starym brylantowym - wymiary w oprawie 5,8 mm x H 3,29 mm - masa szacowana ok. 0,73 ct.

Barwa bieli H, czystość SI1.

 

Pozostałe diamenty w koronie pierścionka - szlify stare fasetowe - masa ok. 0,77 ct /wymiary - 2,3 mm, 1,7 mm -1,2 mm/.

Barwa bieli - H, czystość VS do SI.

Charakteru całości kompozycji dodają szafiry niebieskie w szlifach pięciokątnych i bagiet  - tworząc wielokątną geometryczną 'ramę' dla kamienia centralnego i podkreślając jego życie i skrę.

Ażurowa biza, grawerunek.

 

Masa pierścionka - 4,450 grama.

Wymiary - korona 1,1 cm  x 1,5 cm, rozmiar jubilerski - 14.5.  Średnica mierzona wewnątrz szyny - 17,2 mm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki. Konstrukcja w stanie bez zastrzeżeń. Minimalne  - widoczne pod lupą x 10 przytarcia niektórych faset szafirów.  Platyna pięknie "oszroniona".

 

Pierścionek urzekający nie tylko formą, ale i mistrzostwem i precyzją dawnej pracy jubilerskiej w platynie. Estetyka art deco jest tu niezwykle wyrazista w charakterze, z dominantą geometrii i symetrii formy, wyrafinowanej prostoty w połączeniu z wysmakowaniem projektu i szlachetnością kompozycji, co gwarantuje nie tylko użycie platyny, ale i kamieni - diamentów z szafirami.

 

Funkcjonalność, elegancka  nowoczesność i minimalizm z duszą i klimatem szalonych lat 20.-30. XX w. tworzą całość o ponadczasowym charakterze,  wyrafinowaną i wyrazistą, o pięknych proporcjach i w mistrzowskim wykonaniu.

 

____________________________________________________________________________________________________

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości. Jest dużo cenniejsza od złota. To rzadko występujący metal. Jest 30 razy rzadsza od złota. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało się otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach.

Z początkiem XX w., ok. roku 1912, jako tani jej substytut, wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symolem ekskluzywnej biżuterii art deco. Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną - "szronem"  - eksponując urodę kamieni  - jak w tym właśnie pierścionku.