nowosci

Archiwum Biżuterii

Platynowy pierścionek z brylantami starego szlifu - ART DECO - okres międzywojenny XX w.

Platynowy pierścionek z brylantami  starego szlifu - ART DECO - okres międzywojenny XX w.

sprzedany.png

PLATYNOWY PIERŚCIONEK Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU - ART DECO

 

W roku 1790 król Francji, Ludwik XVI,  oświadczył, że platyna to jedyny metal  odpowiedni dla królów.

 

Platyna jest cenniejsza niż złoto. To rzadko występujący metal. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi.

 

Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

 

Platyna ma doskonały połysk metaliczny.  Jest trwała, kowalna i plastyczna.  Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało sie otrzymać kowalną platynę, biżuteria  z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości.

 

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości.

 

Z początkiem XX w., ok. roku 1912,  jako  tani jej substytut,  wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symolem luksusowej i  eleganckiej  biżuterii art deco.  Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają  dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała,  a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną  eksponując urodę brylantu.

 

Jak  w tym   pierścionku z okresu międzywojennego XX w., wykonanym w platynie pr. 0,900.

 

Czas powstania/pochodzenie:  lata 1920/30 -te, styl art deco, prawdopodobnie Francja.

Zdobienie: diamenty naturalne - 15 sztuk - w szlifach brylantowych starych i fasetowych starych, centralny 3,8 mm, pozostałe 2,2 mm do 1,7 mm, masa łączna 0,56 ct.

Piękna biel H-I, czystość VS do SI. Doskonala brylancja starych szlifów i życie kamieni wyeksponowane platynową oprawą i zdobieniem millegrainem.

Ręczna konstrukcja na bizie. 

 

Masa pierścionka - 3,230 grama.

Wymiary: korona  2 cm x 1,2 cm, rozmiar jubilerski 18,5  / 18,60 mm średnica mierzona  wewnątrz  szyny/.

 

Pierścionek bardzo delikatny, kobiecy i subtelny, stanowi jednocześnie reprezentatywny  przykład biżuterii art deco - w projekcie, klasie wykonania, doborze kamieni i kruszców. Kwintesencja stylu art deco, doskonała na dziś, zdecydowanie ponadczasowa i wyrafinowanie piękna.

 Pierścionek z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych z listy biegłych sądowych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty