nowosci

Archiwum Biżuterii

Platynowy pierścionek z brylantami starego szlifu i szafirami - ART DECO - okres międzywojenny XX w.

Platynowy pierścionek  z  brylantami starego szlifu  i szafirami - ART DECO - okres międzywojenny XX w.

sprzedany.png

PLATYNOWY PIERŚCIONEK Z BRYLANTAMI  STAREGO SZLIFU  I SZAFIRAMI

ART DECO

 

Najszlachetniejszy z kamieni, najdroższy twór natury -  diament, regina gemmarum, najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, zamożności.

 

Ponadczasowa klasyka art deco  - pierścionek wykonany w platynie pr. 0,900.

Czas powstania/pochodzenie - lata 20-30-te XX w., okres i styl art deco, prawdopodobnie Francja.

 

Zdobienie - diamenty naturalne  w szlifach brylantowych starych -  3 sztuki o masie łącznej 0,45 ct, biel I /Top Crystal+/, czystości VS do SI oraz 18 diamentów w szlifach raut - 0,25 ct. Diamenty z pięknym blaskiem i życiem starych szlifów doskonale wyeksponowanym poprzez zastosowanie platyny.

Jednak całego uroku, niesamowitego wdzięku  i charakteru  dodają szafiry w rzadko spotykanej  formie - cięte z całości ! po łuku /stare z epoki syntezy/.

Ażurowa biza.

 

Masa pierścionka - 3,710 grama, wymiary -  front 1,9 cm  x 1 cm, średnica wewnątrz szyny - 16,20 mm - rozmiar jubilerski - 11,5. 

 

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości  oryginalny z epoki, diamenty bez wtórnych uzupełnień.

 

Majstersztyk dawnego złotnictwa diamentowej epoki art deco  i pracy w platynie, stanowi jednocześnie katalogowy przykład biżuterii tego okresu - w projekcie, klasie wykonania, doborze kamieni i kruszców.

 

Pierścionek bardzo delikatny, kobiecy i subtelny, ujmujący urokiem i oryginalną formą z rzadko spotykaną kompozycją szafirów.

Szlachetność formy, prostota, funkcjonalność, piękne proporcje i wyrazistość tego stylu  - to wszystko sprawia, że elegancka nowoczesność art deco jest ciągle niezastąpiona i modna.

 

Pierścionek z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych z listy biegłych sądowych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

 

W roku 1790 król Francji, Ludwik XVI,  oświadczył, że platyna to jedyny metal  odpowiedni dla królów.

 

Platyna jest cenniejsza niż złoto. To rzadko występujący metal. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi.

 

Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

 

Platyna ma doskonały połysk metaliczny.  Jest trwała, kowalna i plastyczna.  Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało sie otrzymać kowalną platynę, biżuteria  z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości.

 

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości.

Z początkiem XX w., ok. roku 1912,  jako  tani jej substytut,  wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symolem luksusowej i  eleganckiej  biżuterii art deco.  Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają  dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała,  a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną  eksponując urodę brylantu.