nowosci

Archiwum Biżuterii

Platynowy wisiorek z diamentami i rubinem - pocz. XX w.

Platynowy wisiorek z diamentami i rubinem - pocz. XX w.

sprzedany.png

WISIOREK PLATYNOWY W FORMIE KOSZA KWIATÓW

Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 0,30 CT I RUBINEM - POCZ. XX W.

 

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości. Na przełomie wieków i z początkiem XX w., kiedy popularna stała się biżuteria w stylu edwardiańskim, to właśnie platyna umożliwiła tworzenie koronkowych wręcz, misternie plecionych kompozycji o niezwykłej delikatności, subtelności i rokokowym wdzięku.

Ornamentyka tych ozdób obejmowała girlandy, kokardy, kwiaty, wieńce, frędzle. Biżuterię tę wyróżnia wysoki kunszt i jakość wykonania, misternie wycinane platynowe oprawki doskonale współgrające z diamentami, zdobione millegraine'm. Formy tej biżuterii to prawdziwe koroneczki, wysublimowane, pełne finezji, ale jednocześnie trwałe i wytrzymałe, co gwarantowało właśnie użycie platyny.

 

Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało się otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości.

Jest więc platyna wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną eksponując urodę diamentu.

 

Przykładem koronkowej pracy jubilerskiej jest ten wisiorek wykonany w platynie próby 0,900.

Czas powstania/pochodzenie - początek XX w., styl edwardiański, prawdopodobnie Francja.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach starych rautów /27 kamieni/ o masie łącznej ok. 0,30 ct.

Barwa bieli - H-I, czystość - SI.

Rubin - masa 0,04 ct  i to on poprzez swoją barwę nadaje charakteru i smaku całości kompozycji.

Forma kosza z kwiatami misternie dopracowana pod każdym względem, w najdrobniejszym szczególe, zdobienie millegraine'm.

 

Masa wisiorka - 1,480 grama.

Wymiary - 2,4 cm długości z zawiesiem x 1,6 cm szerokości maksymalnej.

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny z epoki, diamenty i całość tak finezyjnej i ażurowej konstrukcji w pięknym stanie.

 

Przykład kunsztu złotniczego i pracy jubilerskiej w platynie najwyższej miary, urzekająca forma, wysublimowana, pełna kobiecości, niespotykanej wręcz lekkości i finezji. Z duchem i klimatem epoki.

Magia dawnej biżuterii zdecydowanie.

 

Zwracam szczególną uwagę na delikatność pracy i niewielkie wymiary tego cacka - zdjęcia w powiększeniu odbierają jakość i delikatność wyrobu. Łańcuszek nie jest przedmiotem sprzedaży. 

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty