nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. bransoleta z rozetami diamentowymi, Wiedeń lata 1870-90

XIX w. bransoleta z rozetami diamentowymi, Wiedeń lata 1870-90

sprzedany.png

BRANSOLETA Z II POŁOWY XIX W. - ZŁOTO I ROZETY DIAMENTOWE - WIEDEŃ, RARE

 

Tę niezwykle kunsztowną  bransoletę wykonano w Wiedniu w II połowie XIX w., w latach 70/80-tych, w złocie próby 0,585, dukatowanym, element dekoracyjny także w złocie różowym. Złoto dukatowane matowione.

 

Stylistyka utrzymana w nurcie historyzmu  - realizmu przedmiotowego ostatniej ćwierci XIX w.,  wyrażona tutaj poprzez wysublimowane zdobienie w postaci subtelnego, plastycznego splotu, przewiązanej wstęgi symbolizującej węzeł miłości. 

 

Zdobią go diamenty naturalne, którym nadano szlif rozetowy  oraz misterny cyzelunek z jednej strony, drugi  element wstęgi to złoto w odcieniu delikatnego różu.

Zdecydowanie jednak, jest to także nawiązanie do prostego, klasycyzującego empiru początku XIX w., jak i antyku w zastosowaniu dukatowanego złota.

 

Rozety, z właściwym tylko sobie, diamentowym blaskiem, oprawne w złotą cargę osadzoną w pazurkach (jedna),  pozostałe dwie  - w gwiazdeczkach  -  symbolach niebiańskich, mają wymiary:

4,5 mm x 3,0 mm oraz 2,8 mm x 2,1 mm i  1,7 mm x 1,6 mm.  Masa łączna -  0,16 ct, biel H-I, czystość SI.

 

Zdobienie frontu jest tutaj doskonale wyeksponowane poprzez prostą formę całości - dwudzielnej owalnej obręczy,  o zewnętrznej powierzchni dukatowanej, wewnątrz zaś polerowanej.

 

Masa bransolety - 30,500 grama, wymiary - owal 5,7 cm x 4,75 cm, szerokość obręczy - 2 cm.  Piękna prezencja i na szczupłym -  jak na zdjęciu - i na średnim nadgarstku.

 

Stan zachowania - doskonały - zważywszy na wiek,  technikę wykonania i zdobienie  - jest rewelacyjny.  Diamenty oryginalne, bez wtórnych uzupełnień, całość konstrukcji  w idealnym stanie - bez  jakichkolwiek uszkodzeń, wgnieceń. Sprawny zamek.

 

Ocechowanie - punce probiercze ówczesnej monarchii Austro-Węgierskiej z okresu 1872-1922 (głowa lisa, 4 i literówka  stolicy A - Wien) oraz inicjały  mistrza złotniczego FF.

 

Katalogowy i reprezentatywny dla epoki  przykład niezwykłego kunsztu dawnego złotnictwa -  subtelności i precyzji wykonania, niezwykłego, prostego piękna projektu i charmu starego Wiednia  - mimo wagi bransolety zdobienie frontu dodaje jej wyjątkowej  finezji i lekkości, i jest kwintesencją XIX w. wiedeńskiego szyku, klasy i elegancji. 

 

Ja zaś szczegolnie rekomenduję z demi parure w podobnej stylistyce całości - stanowią razem doskonale dobrany komplet z epoki - co, w przypadku tego typu XIX w. biżuterii, zwłaszcza zaś w tak rzadkiej stylistyce,  jest praktycznie niespotykane na rynku antykwarycznej biżuterii. Obok wartości antykwarycznej to także doskonała  " złota"  lokata -  masa  łączna całości - 52,300 gr.

 

Bransoleta  z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.