nowosci

Archiwum Biżuterii

Szmaragd i diamenty - pierścionek z przełomu XIX/XX w.

Szmaragd i diamenty - pierścionek z przełomu XIX/XX w.

sprzedany.png

SZMARAGD W PIĘKNEJ ZIELENI I DIAMENTY STAREGO SZLIFU

PIERŚCIONEK SREBRNO-ZŁOTY XIX/XX W.

 

Smaragdos, smaragdus, esmerald, smarati...Zielony kamień. Kamień bogini Izydy.

Największym powodzeniem szmaragdy cieszyły się w czasach Kleopatry, która miała ich ogromne kolekcje. Uważane były wtedy za klejnot Izydy, matki bogów, opiekującej się kobietami. Szmaragdowe amulety przyszłe matki wkładały do kolebki swych dzieci. Wielbicielem szmaragdów był również Aleksander Macedoński. W starożytnym Rzymie szmaragd przypisywany był bogini Wenus i uważany za atrybut miłości, zaś w połączeniu z diamentami nabiera jeszcze większej mocy.

Słynny zaręczynowy pierścionek w formie węża ofiarowany Królowej Wiktorii przez księcia Alberta zdobił  szmaragd. Hindusi właśnie szmaragd uważają za potężnie ochronny amulet życia, na najwyższym poziomie świadomości.

Szmaragd to barwna odmiana berylu, najdroższa i najbardziej ceniona. Charakteryzuje się bardzo intensywnym kolorem o dużej głębi.   Przyjmuje odcienie od bladej zieleni liści poprzez zieleń ostrą do ciemnej zieleni jodłowej. Do dzisiaj wzbudza zachwyt, a piękne okazy bywają niejednokrotnie droższe od diamentów.

 

Unikalny egzemplarz szmaragdowo-diamentowej karmazycji wykonany w złocie próby 0,580, oprawa diamentów - srebro.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., prawdopodobnie tereny ówczesnych Austro-Węgier.

Zdobienie - szmaragd naturalny w pięknej głębokiej nasyconej zieleni - co podkreślam szczególnie, bo nie oddają barwy szmaragdu zdjęcia; masa szacowana w oprawie - 1 ct,

- diamenty naturalne w szlifach rozetowych /26 kamieni/ o masie ok. 0,50 ct, barwa bieli - H-I, czystość - SI.

 

Pierścionek urzeka nie tylko formą klasycznej karmazycji  - jakże jednak odmiennej od dzisiejszych, i  urodą kamieni, ale w szczególności niezwykłym kunsztem dawnej pracy jubilerskiej - oprawa szmaragdu typu abgedeckt w złocie w połączeniu z diamentami oprawnymi w srebrne abdeki na złotej ażurowej konstrukcji korony. Całości dopełnia kunsztowne wyprowadzenie szyny także zdobione diamentami.

 

Masa pierścionka - 3,490 grama.

Wymiary - korona 1,2 cm x 1 cm,  rozmiar jubilerski - 15. /średnica mierzona wewnątrz szyny - 17,40 mm/.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, bez zastrzeżeń.

 

Rzadki okaz pierścionka z przełomu wieku XIX/XX w., w którym oryginalna forma karmazycji, uroda kamieni - połączenie szmaragdu z rozetami diamentowymi, jak i kunszt wykonania tworzą całosć pełną wdzięku i finezji, kobiecą i subtelną, absolutnie niepowtarzalną.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty