nowosci

Archiwum Biżuterii

WIEDEŃ lata 1870-te, demi - parure w dukatowym złocie z rozetami diamentowymi - empire

WIEDEŃ  lata 1870-te,  demi - parure w dukatowym złocie z rozetami diamentowymi - empire

sprzedany.png

DEMI - PARURE: KOLCZYKI I BROSZOWISIOR Z  ROZETAMI DIAMENTOWYMI 

WIEDEŃ,  LATA 1870-TE,

RARE

 

Ten komplet biżuterii, pochodzący z II połowy XIX w., na który składają się kolczyki i broszowisior, został wykonany w Wiedniu w latach 1870-tych, w  złocie próby 0,585, dukatowanym, matowionym.

 

Wpisuje się on w nurt  historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., inspiracją  zaś był  klasycyzujący empire początków XIX w., gdzie dominowała ornamentyka klasyczna - ład, harmonia, prosta kompozycja i dukatowe złoto jako nawiązanie do antykizującego złotnictwa. 

I to wszystko mamy w tej demi-parure - motyw lilii przewiązującej wstęgę  w prostym,  acz wyrafinowanym zdobieniu - lilia dwupłatkowa - symbol skromności, rzadko występująca.

 

 Lilia to jeden z najbardziej wieloznacznych kwiatowych symboli. W chrześcijaństwie jest atrybutem Matki Boskiej, ale w innych kulturach była uosabiana z boginiami miłości, zwłaszcza miłości cielesnej, a także z płodnością.  W Starożytnej Grecji była atrybutem bogiń Artemidy, Hery i Afrodyty. Grecy wierzyli, że powstała ona z mleka Hery. Z płodnością łączono lilię również w Egipcie i innych krajach Bliskiego Wschodu. Stanowiła tam popularny motyw dekoracyjny. Lilia to również jeden z najważniejszych elementów symboliki chrześcijańskiej, pojawia się w scenie zwiastowania, w rękach Archanioła Gabriela. Jest utożsamiana z Matką Boską, a więc z niewinnością, czystością, dziewictwem i wszelkimi cnotami. Lilia jest również symbolem kościoła jako takiego. Pojawia się bardzo często w ikonografii w rękach świętych i męczenników jako oznaka ich czystości i niewinności. Bardzo ciekawe przedstawienie lilii w sztuce widzimy  na obrazie Memlinga Sąd Ostateczny. Jej kielich występuje tam jako odważnik na wadze grzechów ludzkich. 

 

Komplet zdobiony jest naturalnymi diamentami w szlifach historycznych -

rozet  brabanckich na formach trojkątnych i  owali - o wymiarach:  4,0 mm w broszowisiorze  oraz 2,5 mm i masie łącznej - 0,38 ct. 

Biel I-J, czystość SI. , oprawne w cargi, osadzone w szatonowych oprawach z pięknym - niestety, niewidocznym na zdjęciach - diamentowym blaskiem, który doskonale podkreśla spatynowane złoto.

 

Obok wspaniałego kusztu i piękna całości   szczególną uwagę zwraca także ocechowanie parury - punce probiercze, literówka Wiednia A i inicjały dwóch mistrzów złotniczych znajdują się na każdym elemencie kompletu, który może stanowić odrębny "rozbieralny" element -

w  czterech miejscach na broszy - włącznie z elementem dekoracyjnym frontu  ( u nasady wstęgi )  oraz  w sześciu  tych samych miejscach obydwu kolczyków - także w elemencie dekoracyjnym wstęgi. Świadczą one  nie tylko o doskonałości  probierczego systemu  ówczesnej monarchii, ale i o unikatowości kompletu.

 

Masa  łączna kompletu: 21.800 grama, wymiary - kolczyki: długość 5 cm, szerokość - 1,85 cm.

Broszowisior -  5,7 cm długości x 3,5 cm szerokości. Etui nie jest przedmiotem sprzedaży. (nie jest to etui od tego kompletu).

 

Stan zachowania - bardzo dobry,  oryginalny z epoki,  piękna patyna  na dukatowym złocie, to ten rodzaj szlachetnej patyny, która świadczy o starości biżuterii, o jej losach, wielowiekowej historii, i tworzy ten szczególny urok biżuterii antykwarycznej, jej niewątpliwą duszę.

 

XIX w. parury należą do rzadkości, zaś w takiej stylistyce  jak ta, rzadko występują; to nie tylko majstersztyk dawnego złotnictwa, ponadczasowa uroda i wdzięk dawnej biżuterii, klasa i wyrafinowanie, ale i  ponad stuletnia historia, dusza - i magia, jaką tylko taka biżuteria mieć potrafi. 

 

Zaś fakt  zachowania się całego kompletu w tak pięknym stanie - w dzisiejszych czasach przeróbek, noworóbek, kompilacji i cięć  - zasługuje na szczególne podkreślenie.

 

Ten egzemplarz historyczny, klasy muzealnej, z nieodpartym  klimatem starego XIX w. Wiednia, dedykuję koneserkom XIX w. biżuterii.

 

Dodam - komplet  jest zdecydowanie piękniejszy niż na zdjęciach.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

Estymacje samych kolczyków w tym stylu: tutaj