nowosci

Archiwum Biżuterii

Wisior w srebrze złoconym z motywem Św. Jerzego zabijającego smoka - Austro-Węgry 1866-1872

Wisior w srebrze złoconym z motywem Św. Jerzego zabijającego smoka - Austro-Węgry 1866-1872

sprzedany.png

WISIOR SREBRNY Z PRZEDSTAWIENIEM ŚW. JERZEGO ZABIJAJĄCEGO SMOKA

AUSTRO-WĘGRY 1866-1872

 

Kolekcjonerski unikat - wisior wykonany w srebrze pr. 0,800. Oryginalny łańcuch - metal złocony.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., Austro-Węgry.

Ocechowanie - historycze urzędowe punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier na srebro pr. 3 /0,800/, z okresu  1866-1872 /bez cechy miejskiej z tego okresu systemu probierczego/.

 

Zdobienie - figuralne, plastyczne przedstawienie postaci św. Jerzego w dekoracji emalią wieolobarwną, turkusami i granatami /jedna imitacja granatu/. Granaty w szlifach fasetowych i kaboszon.

Całość kompozycji realistyczna, grawerowana i cyzelowana z dbałością o szczegóły dekoracji.

 

Święty Jerzy zabijający smoka jest częstym motywem podejmowanym  w sztuce.  Walka Jerzego ze smokiem była często zestawiana z treścią religijną. Rycerz siedzi na białym koniu, co nawiązywało do białego konia Chrystusa z Apokalipsy św. Jana. W Apokalipsie smok jest nazywany szatanem, tak więc św. Jerzy walczy z siłami zła.

Zaś według zapisów  w 'Złotej legendzie Jakuba de Voragine', opodal miasta Silene, przy źródle wody, zamieszkał smok. Mieszkańcy, by móc korzystać z wody, dostarczali mu owce i młode dziewczyny. Gdy los wskazał księżniczkę, córkę władcy, pojawił się św. Jerzy na koniu i zabił smoka ratując księżniczkę. Od dwunastego wieku św. Jerzy powszechnie czczony jest w łacińskiej christianitas jako szczególny patron rycerstwa. To także patron wędrowców, żołnierzy, bednarzy, kowali, artystów, a także skautów i harcerzy.

 

Masa wisiora - 19,4 grama.

Wymiary - długość 7,5 cm x szerokość 4,8 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, bez uszkodzeń konstrukcji,  ubytki w emalii, na odwrociu brak szpilki broszy.

 

Egzemplarz bardzo rzadko spotykany na rynku antykwarycznej biżuterii,  prezentujący nie tylko niezwykły kunszt dawnego złotnictwa, piękno naturalnych kamieni,  ale i szczególne przesłanie i symbolikę jakże aktualną i dziś.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty