nowosci

Archiwum Biżuterii

Wisiorek platynowo-złoty z diamentami starego szlifu - secesja, Wiedeń, ok. 1900 r.

Wisiorek platynowo-złoty z diamentami starego szlifu - secesja, Wiedeń, ok. 1900 r.

sprzedany.png

WISIOREK PLATYNOWO-ZŁOTY Z MOTYWEM KOKARDKI

DIAMENTY STAREGO SZLIFU 0,44 CT,

SECESJA, WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Motyw kokardy zajmuje szczególne miejsce w historii biżuterii i jest obecny praktycznie w każdej epoce - przyjmując różne formy jubilerskie, mniej bądź bardziej stylizowane, ze zdobieniem czy to w postaci diamentów czy kamieni kolorowych, zawsze jednak pełen wdzięku i kobiecości, stał się  już ponadczasową klasyką - czarującą.

 

Nierzadko ważna była także symbolika tego motywu - w XIX w. biżuterii podwójna kokardka w tzw. 'węźle miłości' symbolizowała więź zakochanych, a wywodziła się ze starożytnego motywu. Wyrażała więc emocje i była ulubioną formą w nurcie sentymentalnej biżuterii, szczególnie modnym i bardzo popularnym  w XVII i XVIII w. we Francji.

 

Ponadczasowy i klasyczny motyw kokardy prezentuje także ten szalenie urokliwy wisiorek,  wpisując się doskonale w belle epoque. Stylem, który jak żaden inny w historii biżuterii, podkreślał piękno i wyjątkowość kobiecej urody, była niezaprzeczalnie secesja. Uwodzicielski powab, wdzięk i charme belle epoque, będący swoistym przełomem w produkcji i stylu biżuterii, zdominował wszystkie dziedziny sztuki, a jego magia do dzisiaj przemawia do nas z całą swoją mocą - jak żadna inna.

 

Wisiorek wykonany w platynie próby 0,900 oraz złocie próby 0,585.

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., ok. 1900 r., Wiedeń.

Wisiorek cechowany historycznymi puncami austro-węgierskimi z okresu 1872-1922, z  cechą miejską Wiednia - A, także częściowo czytelną  cechą warsztatową.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych, 8/8 starych oraz raut.

Wymiary kamieni - 4,0 mm - 0,25 ct, 2,0 mm, 1,0 mm - 0,7 mm.

Masa łączna 20 diamentów - 0,44 ct.

Biel - H-I-J, czystość VS do SI.

 

Masa samego wisiorka - 2,930 grama.

Wymiary - długość 2,9 cm, szerokość - 2 cm.

W komplecie ze srebrnym łańcuszkiem długości 46 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry,  oryginalny z epoki, zarówno kamienie, jak i ażurowa konstrukcja wisiorka w stanie wyśmienitym, bez napraw, ubytków, ingerencji.

 

Wisiorek wykonany z niezwykłą lekkością i finezją, bardzo subtelny, wysublimowany, w takiej formie rzadko spotykany, z wyraźnym duchem epoki. Zachwyca spójnością projektu, precyzyjną pracą w platynie i kunsztem dawnego złotnictwa.

Z proweniencją Wiednia sprzed ponad wieku prezentuje piękno wyrafinowane, kobiece i pełne subtelności - we współczesnych produktach biżuteryjnych - nieobecne.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty