nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. bransoleta - złoto, emalia i perła, "OKO HORUSA", AUSTRO-WĘGRY, w oryginalnym etui

XIX w. bransoleta - złoto, emalia i perła,

sprzedany.png

XIX ZŁOTA BRANSOLETA, KOBALTOWA EMALIA I PERŁA, AUSTRO-WĘGRY I OKO HORUSA, RARE

 

Katalogowa bransoleta z II połowy XIX w., wykonana w całości ręcznie w złocie próby 0,585, cechowanym  - Austro-Węgry, Peszt (cecha z okresu 1872-1922, z inicjałami złotnika i znacznikiem miasta ówczesnej monarchii).

Okres powstania - lata 70-te XIX w.  technika - złoto dęte, repusowane i cyzelowane. Kryte dukatem 0,986.

 

Element centralny bransolety tworzy, w mistrzowski sposób wykonany, węzeł,  w pełnej plastyce formy. 

Od lat 50-tych XIX w., szczególnie modne  były tego  rodzaju ozdoby. Tworzył nią węzeł  z cyzelowanych  połączonych wewnętrznie pierścieni, które przypominają precla – obwarzanka. Jest on montowany na zawiasach do koronkowego podwójnego łańcucha, zakończonego szufladkowym grawerowanym zamknięciem bransolety. Na języczku wspomniane cechy probiercze.

 

Na szczególną uwagę zasługuje symbolika bransolety, niezmiernie rzadko dzisiaj spotykana w biżuterii z tego okresu - w nurcie motywu niebiańskiego, na kobaltowej emalii centralnie umieszczona perła, w motywie oka opatrzności - tu oka horusa. (wszystkowidzące oko – prastary symbol boskości) .

Symbolika oka w tej bransolecie nawiązuje do Oka Horusa ("oko udżat", "oko księżycowe") – w mitologii staroegipskiej symbol odrodzenia i powracania do zdrowia.


W Egipcie w okresie Starego Państwa oko było jednym z najważniejszych symboli chroniących, to również jeden z najstarszych symboli oświecenia, dzięki któremu możemy połączyć się zarówno z naszą podświadomością jak i z kosmiczną skarbnicą wiedzy.

Oczami Horusa były słońce i księżyc. Symbolizowały wszechwiedzę. Miały pomagać tym, którzy czuli się przygniecieni swoim życiem i potrzebowali nowego wglądu, pełnego inspiracji i wiary.

Dzięki oczom odnajdowano szczęście, które nie jest darem z nieba, lecz spoczywa w naszym wnętrzu. Pozwalały żyć w pełni świadomie i bez strachu.

Mistyczne starożytne teksty sławiły oczy Horusa jako lustro odbijające naszą prawdziwą naturę. Lewe oko bóg stracił podczas walk z Sethem, ale potem dzięki magicznym zabiegom bogini Hathor odzyskał wzrok. Oko ofiarował swojemu ojcu Ozyrysowi, zabitemu przez Setha i panującemu w Krainie Umarłych, przywrócił mu w ten sposób zdolność widzenia. Legenda głosiła, że wyłupione przez Setha oko zostało przez niego porąbane na kawałki, po czym cudownie się zrosło. Dzięki temu  Oko Horusa, znane jako Oko Udżat (udżat znaczy "mocny "lub" zdrowy")  stało się potężnym amuletem. Zapewniało życie, chroniło przed wszystkimi niebezpieczeństwami, symbolizowało też proces powracania zdrowia i stawiania się całością. Dlatego też za pomocą poszczególnych części Oka Horusa starożytni Egipcjanie zapisywali ułamki ( ! ).

 

Masa  bransolety - 12,290 grama, wymiary - front 2,5 cm x 2,2 cm. Długość - 18.8 cm. Na średni i grubszy nadgarstek.

 

Stan zachowania - doskonały, w takiej technice wykonania i takim wieku jak ta  okazowa  bransoleta idealny stan jest niezmiernie rzadko spotykany.  Sprawne zapięcie, brak jakichkolwiek uszkodzeń, wgnieceń, odkształceń - choćby minimalnych!   Zapewne miało na to wpływ przechowywanie jej w oryginalnym etui. Perła oryginalna w stanie dobrym.

 

Okaz klasy muzealnej, przykład XIX w. kunsztu złotniczego,  i bardzo rzadko spotykanej symboliki  w bransoletach z tego okresu. Niezwykle  rzadki egzemplarz, wyjątkowej dawnej urody i stanu zachowania, który dedykuję koneserom unikalnych historycznych egzemplarzy.  Szczególnie z taką symboliką !