nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. brosza z turkusami, diamentami i perłami słonowodnymi

XIX w. brosza z turkusami, diamentami i perłami słonowodnymi

sprzedany.png

XIX W. ZŁOTA BROSZA  Z TURKUSAMI, DIAMENTAMI I PERŁAMI SŁONOWODNYMI,  1872-1901

 

XIX w. brosza, wykonana w złocie próby 0,585, badanym i cechowanym - punce probiercze są w dwóch miejscach - pokazuję na zdjęciu - cecha wwozowa na importy - Austro-Węgry, Praga, 1872-1901.

Robota ręczna  - z ulubionymi kamieniami epoki - turkusami, tu w najpiękniejszym ich połączeniu z perłami i diamentami.

 

Turkusy wszystkie oryginalne, pięknie zachowane, o niebieskim wybarwieniu, centralnie rozeta diamentowo-perłowa. Diamenty w starych szlifach raut - masa łączna 0,12 ct, biel H (Wesselton), czystość SI. Perły - oryginalne, słonowodne.

 

Masa broszy - 3.100 grama, wymiary - 4 cm długości  x 0,9 cm  średnica rozety. 

 

Stan zachowania - wyjątkowo piękny, w całości oryginalny z epoki, wszystkie turkusy, diamenty i perły oryginalne w bardzo dobrym stanie.  Całość broszy w idealnym stanie, sprawne zapięcie.

 

Przykład reprezentatywnej dla epoki biżuterii, w połączeniu kamieni,  acz bardzo rzadkiej formie z tego okresu. Brosza niezwykle subtelna i wyrafinowana w swej prostocie, z ogromnym wdziękiem i czarem dawnej biżuterii, na tyle zaś skromna i niezobowiązująca, że doskonale pozwala na codzienne noszenie. Nadto w doskonałym stanie, z piękną symboliką turkusu i oryginalnym ocechowaniem z epoki.

 

Brosza z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów  i kamieni szlachetnych.

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).


Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

Niebieskie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.