nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. kolczyki w formie gałązki kwiatowej z rozetami diamentowymi 2 ct

XIX w. kolczyki w formie gałązki kwiatowej z rozetami diamentowymi 2 ct

sprzedany.png

XIX W. KOLCZYKI W FORMIE GAŁĄZKI KWIATOWEJ

Z ROZETAMI DIAMENTOWYMI - 2 CT

 

Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie. Symbolika kwiatów to złożony i wdzięczny temat, a formy jubilerskie niejednokrotnie urzekają niepowtarzalną urodą, niezwykłym kunsztem i precyzją  pracy.

 

Szczególnie modnym motywem,  popularnym praktycznie przez cały XIX w., były kwiaty w mniej lub bardziej przetworzonej formie – ułożone w bukiety, rozmieszczone na gałązkach, przewiązane wstążkami. Przyjmowały formy okazałe i rozbudowane, wielofunkcyjne - będąc jednocześnie broszą i wisiorem, jak i elementem bransolet.

 

Przykładem skromniejszym, acz pełnym nieodpartego wdzięku,  są  te kolczyki, w których motyw gałązki kwiatowej został ujęty w lustrzanym odbiciu.

 

Złoto próby 0,580 - oprawa diamentów srebro.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., prawdopodobnie Austro-Węgry lub historyczny region Flandrii.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozet holenderskich na formach nieregularnych owali - masa szacowana w oprawach - 2 ct.

 

Masa kolczyków - 3,890 grama.

Wymiary - długość całego kolczyka - 2 cm. Szerokość na poziomie listków - 1,1 cm.

Rozety górne w oprawach - 7,5 mm  x 9 mm.

Stan zachowania - bardzo dobry,  bez późniejszych ingerencji.

 

Kolczyki urzekają nie tylko blaskiem diamentowych róż, ale przede wszystkim oryginalną, pełną wdzięku, czarującą kompozycją, a także kunsztem i subtelnością wykonania.

Delikatne listki i pąki kwiatów opracowano precyzyjnie,  z maleńkimi diamentami u krawędzi listków, jak i podstawy gałązki, zaś piękna całości dopełniają diamentowe rozety w srebrze oddając ten szczególny czar rzeczy dawnej  i właściwą sobie grę diamentowego blasku.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty