nowosci

Archiwum Biżuterii

DEMI-PARURE z I połowy XIX w. - miniatury kwiatowe na emalii w złocie

DEMI-PARURE z I  połowy XIX w. - miniatury kwiatowe na emalii w złocie

sprzedany.png

DEMI - PARURE  Z  I POŁOWY  XIX W. - BIEDERMEIER - MINIATURY KWIATOWE  NA EMALII 

 

Unikalny komplet biżuterii z I połowy XIX w., z okresu biedermeier - ok. 1840-50 r., wykonany w złocie próby 0,585,  badanym, zachowane u nasady zapięć kolczyków cechy warsztatowe.

Kolczyki i brosza wykonane w reprezentatywnej dla epoki technice i stylu oraz ornamentyce. Złoto repusowane, cyzelowane, z dekoracją floralną - w nurcie  realizmu naturalistycznego - na białej emalii ręczna malatura kwietna.

Złoto w odcieniu żółtym, na zdjęciach zbyt różowe.

Masa kompletu - 8.270 grama  (złoto tzw. dęte - tu bez kalafonii), wymiary - brosza -4,3 cm długości  X 3,2 cm szerokości.

Kolczyki - 3 cm długości x 1,9 cm szerokości.

 

Stan zachowania - doskonały, absolutnie rewelacyjny, praktycznie niespotykany w tego typu biżuterii, wykonanej taką techniką, nadto  są to egzemplarze katalogowe stylu użytkowego - gdzie szczególnie trudno o zachowanie  kompletu, a tym bardziej takiego stanu.

Sprawne zapięcia kolczyków, dobrze sprężynują,  podobnie w broszy - całość oryginalna z epoki bez żadnej wtórnej ingerencji w substancję zabytkową.

 

Przykład historycznej, katalogowej biżuterii okresu biedermeier,  bez mała 200-letniej, w komplecie, w doskonałym, oryginalnym z epoki stanie; egzemplarz zdecydowanie jednostkowy, z duszą i historią - szczególnie z emaliowanymi miniaturami w złocie !  stanowi ogromną rzadkość.

Nadto  całość na tyle wyważona w formie i gabarytach, że  pozwala na codzienne noszenie.  Oryginalne parury, demi - parury z tego okresu to unikaty na rynku antykwarycznym i stanowią rarytas dla koneserek  XIX w. biżuterii.