nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. złoty naszyjnik - ametysty i perełki

XIX w.  złoty  naszyjnik - ametysty i perełki

sprzedany.png

AMETYST - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

 

Ametyst nazywany jest także  „kamieniem harmonii i relaksu”.

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

 

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

 

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.

 

XIX W. ZŁOTY NASZYJNIK Z AMETYSTAMI I PEREŁKAMI

 

Naszyjnik z końca  XIX w., lata 1880-1900-te, epoka wiktoriańska, wykonany w całości ręcznie w złocie próby 0,333 ( 8k), badanym i cechowanym - cechy na zapięciu przytarte uniemożliwiają  jednoznaczną identyfikację.

Ametysty naturalne, na owalach,  fasetowane w filigranowych oprawach  szatonowych, zdobienie - bajorek, granulacja, półperełki.

 

 Masa naszyjnika - 12.830 grama, wymiary - element dekoracyjny z ametystani - 10,5 cm szerokości x 3,5 cm długości w miejscu centralnym.  Długość całego naszyjnika - 46 cm.

Ametysty - centralny 1,3 cm x 1 cm,  1,15 cm x 0,95 cm oraz wiszące - 0,8 cm  x0,65 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno kamieni jak i złotych opraw i łańcuszka, ametysty bardzo dobrej jakości - o pięknym jednolitym wybarwieniu, bez żadnych wytarć, wykruszeń czy uszkodzeń.

 

Naszyjnik i te wspaniałe królewskie kamienie szczególnie rekomenduję w komplecie - z bransoletkami i kolczykami;  pod koniec XIX w.,  delikatne, bransolety 'sztywne ' typu obręcz były bardzo popularne i noszono  je po kilka  jednocześnie, tak więc koneserki tematu nie powinny mieć problemu z wyborem - która:-)