nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z ametystami, WIEDEŃ, lata 1920- te

Złota bransoleta z ametystami, WIEDEŃ, lata 1920- te

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z AMETYSTAMI, AUSTRIA, WIEDEŃ LATA 1920 - TE,  RARE 

 

Bransoleta z okresu międzywojennego, wykonana w złocie próby 0,585,  cechowanym dwukrotnie  - punce probiercze Austrii, od roku 1923, Wiedeń.

 

Bransoleta wykonana z najwyższym kunsztem sztuki złotniczej, delikatnością i subtelnością, dekoracja repusowana  i cyzelowana. Ten sam rodzaj dekoracji na zapięciu bransolety.

 

Obok piękna roboty w złocie, projekcie   i układzie  całości,  zdobienie stanowią naturalne ametysty, doskonale zachowane, czyste, klarowne,  o wymiarach 11, 7 x 6 mm. Ametysty prawdziwe, piękne, nie modyfikowane  czy ulepszane wizualnie jak obecnie to mają wszystkie  kamienie kolorowe.

 

Masa bransolety - 22.100 grama,  wymiary - długość 18,5 cm. Układa się miękko,  wszystkie elementy są ruchome.

Stan zachowania - absolutnie rewelacyjny, wszystkie złote elementy zachowane w stanie idealnym, co  w tego typu technice jest niezmiernie rzadko spotykane, zważywszy szczególnie na wiek bransolety.

 

Jednostkowy, kolekcjonerski egzemplarz, katalogowy przykład dawnej sztuki złotniczej najwyższej miary - piękno wyrafinowane, acz na tyle proste i subtelne w formie, że pozwala na codzienne noszenie.

Egzemplarz wyjątkowej urody i stanu zachowania, bardzo rzadki, praktycznie nieobecny na rynku antykwarycznym w takim designie - dla koneserów dawnego ametystowego piękna, klasy roboty i dawnej sztuki złotniczej  -  rarytas każdej kolekcji. Dodam tylko, że i bransoleta i robota są zdecydowanie piękniejsze na żywo.

 

Dołączam  ekspertyzę  biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Ametysty cenione są  już od starożytności przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

Ametyst nazywany jest także  „kamieniem harmonii i relaksu”.

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.