nowosci

Archiwum Biżuterii

Ametyst, złoto i perełki, XIX/XX w., piękna!

Ametyst, złoto i perełki, XIX/XX w., piękna!

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z AMETYSTEM I PEREŁKAMI,  XIX/XX W. 

 Bransoleta w formie dwudzielnej obręczy, wykonana w całości ręcznie w złocie próby 0,333 - cechowanym. 

 Okres powstania - przełom XIX/XX w. ,historyzm. 

 Zdobienie - ametyst naturalny, fasetowany, masa 4.45 ct,  (1,25 cm x 1 cm) w szatonowej koronkowej oprawie, bajorek, granulacja, perełki słodkowodne. 

Ametyst - od starożytności ceniony przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

 Masa bransoletki - 7.430 grama.  

Wymiary - front z ametystem - 1,7 cm  długości, x 1,7 cm szerokości części ozdobnej, obręcz od 1,25 cm do 0,4 cm. Owal 5,6 cm x 4,8 cm, bardzo ładnie sie układa, nie przekręca się. Na średni i szczupły nadgarstek.  

Piękny okaz w doskonałym stanie zachowania - szczególny rarytas dla miłośniczek ametystowego piękna i wspaniałego dawnego kunsztu złotniczego.

Polecam dla porównania i estymacji ametystowej biżuterii  antykwarycznej - romanovrussia.com

 

AMETYST - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

 

Ametyst nazywany jest „kamieniem harmonii i relaksu”.

 Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

 

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

 

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

 Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

 Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

 

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.