nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota brosza z diamentami starego szlifu i onyksem, 1850 r.

Złota brosza z diamentami starego szlifu  i onyksem,  1850 r.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA Z POŁOWY XIX W., ONYKS I ROZETY DIAMENTOWE - RARE

 

Okazała brosza z połowy XIX w. utrzymana w stylistyce naturalizmu - realizmu lat 50-tych XIX w., z dominującymi motywami floralnymi. Wykonana w całości ręcznie w złocie próby 0,585,  badanym oraz w srebrze 0,750.

 

W formie realistycznej gałązki oprawiono naturalne diamenty w szlifach starych rozet -  holenderskiej i antwerpskiej o masie łącznej 0,60 ct - barwy bieli H-I, czystości SI.

Diamenty w srebrnych spatynowanych abdekach, które doskonale podkreślają ich blask, tak piękny i charakterystyczny tylko dla tych szlifów.  Gałązka umieszczona na onyksie.

 

 Na szczególną zaś uwagę zasługuje oprawa wykonana ręcznie  w złocie i stanowiąca wyśmienity przykład najwyższego kunsztu XIX w. złotnictwa -  to prawdziwy majstersztyk. Proszę zerknąć na zdjęcia profili  i odwrocia - ręcznie wycinane elementy - listeczki, każdy oddzielnie mocowany, i przez wszystkie przeciągnięty  oplot. Nie do odtworzenia w dzisiejszych czasach.

Całość  tej  konstrukcji zachowana w doskonałym stanie - a złoto, w szlachetnej, ponad wiekowej patynie, tak trudnej dzisiaj już do spotkania w tego typu wyrobach  i doskonale podreślającej wiek broszy.

 

Masa broszy - 18.450 grama, wymiary - bardzo okazałe, ale w przypadku tej klasy roboty i formy nie może być inaczej - 5,2 cm długości x 4,4 cm szerokości. Acz w przekazie lekkie i finezyjne.

 

Stan zachowania - wyśmienity, złota oprawa w idealnym stanie, praktycznie niespotykanym, diamenty wszystkie oryginalne, onyks bez żadnych  ubytków czy zarysowań.

 

Egzemplarz to wyjątkowej urody i klasy wykonania, łączący niezaprzeczalny urok, klimat i magię dawnej biżuterii z najwyższym  kunsztem i precyzją wykonania, to także najwyższa wartość artystyczna, piękno ponaczasowe, nieprzemijające i niepowtarzalne.

Precjozum jednostkowe, koneserom historycznej biżuterii unikalnej, klasy muzealnej - dedykuję serdecznie. 

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączona do zakupu. Wartość wyceny - 9000 zł.