nowosci

Archiwum Biżuterii

Złote kolczyki z turkusami, okres międzywojenny

Złote kolczyki z turkusami, okres międzywojenny

sprzedany.png

ZŁOTE KOLCZYKI Z TURKUSAMI, OKRES MIĘDZYWOJENNY

 

Klasyczne, złote kolczyki  z okresu międzywojennego XX w., początku lat 20-tych,  złoto próby 0,585, cechowane i badane - próby są po 2 na każdym kolczyku, jednak w miejscach noszenia,  częściowo przytarte, co uniemożliwia jednoznaczną identyfikację.

Prezentują typ biżuterii z terenów byłej monarchii  Austro-Węgierskiej.

 

W  prostej klasycznej formie mamy  w oprawach pave naturalne turkusy - o barwie  zielonej i niebieskiej, wszystkie oryginalne, naturalne z epoki.  Odwrocia zamknięte.

 

Masa kolczyków - 2.300 grama, wymiary - średnica turkusowego frontu 1.15 cm, długość całego kolczyka - 1,7 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, sprawne oryginalne zapięcia,  pięknie zachowane turkusy, bez wtórnych uzupełnień.

 

Kolczyki z turkusowym, ponadczasowym pięknem - tu w całej feerii barw turkusa.  Z kamieniem prawdziwym, nie modyfikowanym czy ulepszanym wizualnie. Trudne do pozyskania.

Szczególnie polecam na prezent - będą zgodnie z XIX w. symboliką turkusu - wyrazem prawdziwej , nieprzemijającej miłości.

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).


Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

 

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

 

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

 

Niebieskie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.